Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیشنهاد آتش بس در سوریه از شنبه آینده

پیشنهاد آتش بس در سوریه از شنبه آینده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پیشنهاد آتش بس در سوریه از شنبه آینده

آگهی

مسکو و واشنگتن بر سر تاریخ آغاز آتش بس در سوریه به توافق رسیدند. طبق این توافق یک دقیقه بامداد شنبه ۲۷ فوریه (هشتم اسفند) به عنوان موعد آغاز آتش بس پیشنهاد شده است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در باره گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود گفت: «مکالمه به درخواست ما صورت گرفت با این حال مطمئنا منافع متقابلی وجود داشت. در جریان گفتگو ما بیانیه مشترکی را از سوی روسیه و آمریکا بعنوان روسای مشترک گروه حامی سوریه برای آتش بس در این کشور، تنظیم کردیم.»

این در حالیست که داعش و جبهه النصره شامل مقررات آتش بس نخواهند شد و بنابراین حملات هوایی علیه مواضع این دو گروه کمافی سابق ادامه خواهد یافت.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید هم در مورد این طرح پیشنهادی گفت: «می دانیم که موانع بسیاری بر سر این کار وجود دارد و مقاومتهایی صورت خواهد گرفت. بعد ازچند سال تلاش برای حل این مشکلاتی که ملت سوریه را به ستوه آورده و چندپاره کرده اکنون یک راه حل دیپلماتیک حاصل شده. بنابراین این لحظه را باید به مثابه یک فرصت درنظر گرفت.»

این طرح البته دارای نقاط ابهام بسیاری است و در برابر مسائل مهمی نظیر نحوه اجرا و یا اهرم های واکنش به نقض آتش بس، شفاف نیست. مضاف بر اینکه اجرایی شدن این پیشنهاد منوط به موافقت دیگر طرفهای درگیر در سوریه است.

از طرفین درگیر، به استثنای گروههایی که شورای امنیت آنها را در زمره «تشکیلات تروریستی» طبقه بندی کرده و در راس آنها داعش و جبهه النصره، خواسته شده تا موافقت خود را با این طرح حداکثر تا ظهر ۲۶ فوریه اعلام کنند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم از این توافق استقبال کرده و از طرفین درگیر خواسته به مفاد آن پایبند باشند. این در حالیست که توافق مزبور حتی در صورت اجرا شدن کامل هم تضمین کننده برقراری آرامش در سوریه بحران زده، دست کم در کوتاه مدت نخواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در انفجارهای حمص و دمشق دست کم ۱۵۰ نفر کشته شدند

جنگزدگان حمص به شهر ویران خود بازمی گردند

سوریه صحنه نبرد رقبای خاورمیانه