Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سوریه صحنه نبرد رقبای خاورمیانه

سوریه صحنه نبرد رقبای خاورمیانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی عربستان سعودی به مداخله نظامی در بحران سوریه می اندیشد و با تاکید بر اینکه بشار اسد در آینده این کشور نقشی نخواهد داشت، شماری جنگنده را

آگهی

گزارش تفصیلی

عربستان سعودی به مداخله نظامی در بحران سوریه می اندیشد و با تاکید بر اینکه بشار اسد در آینده این کشور نقشی نخواهد داشت، شماری جنگنده را به پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه فرستاده است.

عادل الجبیری، وزیر امورخارجه عربستان سعودی می گوید: «ائتلافی که رهبری اش را ایالات متحده برعهده دارد باید درباره اعزام نیروی زمینی به سوریه تصمیم بگیرد. پادشاهی عربستان سعودی نیز برای مشارکت در اعزام نیروهای ویژه آماده خواهد بود.»

سوریه امروز به صحنه جنگ نیابتی در خاورمیانه بدل شده است. رقبای منطقه در پس پرده جنگ داخلی این کشور که بیش از 250 هزار کشته برجا نهاده، در پی کسب منافع بلند مدت خود برآمده اند

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه می گوید: «هیچکس جنگ تازه ای نمی خواهد. عملیات زمینی، جنگی تمام عیار و طولانی است. این موضوع باید در نظرگرفته شود.»

با این حال جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا می گوید که: «این امکان وجود دارد که نیروهای زمینی به نبرد با داعش افزوده شود.»

اگرچه در کنفرانس مونیخ همه طرفین تلاش کردند تا وجود یک «جنگ سرد» تازه را انکار کنند ولی به نظر می رسد که شعله های نزاع در منطقه بیش از پیش زبانه خواهد کشید. همچنین توافق بر سر آتش بس موقت نیز به این نگرانی دامن زده که طرفین درگیر در سوریه در مواضع خود تقویت شوند.

در ابتدای جنگ داخلی سوریه، ارتش بشار اسد تنها با شورشیانی که ارتش آزاد سوریه را تشکیل داده بودند به نبرد می پرداخت ولی رفته رفته بازیگرانی دیگر نیز مانند پیشمرگه های کُرد و گروه موسوم به دولت اسلامی نیز به این جنگ پیوستند.

هنگامی که ارتش سوریه با حمایت دولت های روسیه و جمهوری اسلامی ایران با نیروهای داعش و دیگر گروه های مخالف بشار اسد می جنگد، پیشمرگه های کُرد بر مبارزه با داعش تمرکز کرده اند.

روسیه و ایران از یک سو و ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و ترکیه از سوی دیگر کشورهایی هستند که تحولات این جنگ داخلی را به دقت زیر نظر گرفته اند.

تمام این پنج کشور دشمنی مشترک به نام داعش دارند و ائتلاف ضدتروریسم به رهبری ایالات متحده آمریکا نیز برای مبارزه با همین دشمن مشترک تشکیل شد.

از سوی دیگر کاخ کرملین تصمیم گرفت تا برای حفظ رژیم بعث سوریه و مبارزه با داعش، به مداخله نظامی از طریق حملات هوایی اقدام کند. مخالفان بشار اسد می گویند که روسیه به بهانه جنگ با داعش، دیگر نیروهای مخالف حکومت سوریه را در مناطق غیرنظامی هدف قرار می دهد. برنامه این پنج کشور برای مبارزه با داعش، بسته به میزان نزدیکی به حکومت بشار اسد متفاوت است.

در همین حال نزاع میان دولت ترکیه و کُردها بالا گرفته و به هرچه پیچیده تر شدن وضعیت منطقه افزوده است. دولت آنکارا، مناطق در کنترل نیروهای کُرد را بمباران کرده است.

بسیاری از ناظران بر این باورند در صورتی که نیروهای ترکیه و سوریه علیه یکدیگر وارد عملیات زمینی شوند، بحران سوریه از وضعیت کنونی نیز وخیم تر می شود و به دلیل حضور سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در سوریه، این جنگ به رویارویی آنکارا و تهران خواهد انجامید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: شمار قربانیان حملات به بیمارستانها در شمال سوریه به پنجاه نفر می رسد

حملات رژیم سوریه کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز را تهدید می کند

شمار کشته شدگان حمله به بیمارستانها در استان ادلب سوریه رو به افزایش است