گفتگوی تلفنی اوباما و پوتین درباره سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گفتگوی تلفنی اوباما و پوتین درباره سوریه

باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، رییسان جمهور روسیه و آمریکا روز یکشنبه در یک گفتگوی تلفنی بر افزایش تلاش های دیپلماتیک و تقویت همکاری برای اجرای توافق سوریه تاکید کردند.

در این گفتگو دو طرف توافق به دست آمده در اجلاس مونیخ را مثبت ارزیابی کردند. بر اساس این توافق قرار است هفته آینده با برقراری آتش بس کمک های بشر دوستانه به سوریه ارسال شود.

با این وجود مخالفان دولت بشار اسد این توافق را مورد انتقاد قرار داده اند. ریاض حجاب، هماهنگ کننده مخالفان دولت سوریه رو یکشنبه گفت که چنین توافقی دست روسیه را برای ادامه بمباران ها باز می گذارد.

سالم المسلط، سخنگوی گروهی از مخالفان دولت بشار اسد نیز در همین رابطه به خبرنگار یورونیوز گفت: «چیزی که ما در این دو روز دیده ایم، جنایت های بیشتر، حملات هوایی بیشتر و بمباران بیشتر غوطه و درایا و مدایا و سایر شهرهای سوریه است.»

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از روسیه خواست که به حملات هوایی علیه نیروهای مخالف دولت سوریه پایان دهد. عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی هم روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای ویژه این کشور آماده اند تا در چهارچوب حملات ایتلاف وارد سوریه شوند. وی همچنین با انتقاد شدید از نقش روسیه گفت که مسکو قادر به نجات اسد نخواهد بود و وی دیر یا زود سقوط می کند.