Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معضل تشکیل دولت جدید در اسپانیا؛ پادشاه سوسیالیست ها را مامور کرد

معضل تشکیل دولت جدید در اسپانیا؛ پادشاه سوسیالیست ها را مامور کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فلیپه ششم، پادشاه اسپانیا، رهبر حزب سوسیالیست این کشور را مامور هدایت رایزنی ها برای تشکیل دولت جدید کرد.

آگهی

پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا، با شاه فلیپه ششم، پادشاه اسپانیا ملاقات کرد. در این دیدار، شاه فلیپه آقای سانچز را مامور هدایت رایزنی ها برای تشکیل دولت جدید کرد. کاری که از انتخابات ۲۰ دسامبر و از دست رفتن اکثریت حزب مردم به این سو تبدیل به کلافی سردرگم شده است.

پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست، پس از دیدار با شاه، گفت: «دموکراسی اسپانیا باید در انتخاب ريیس دولت جدید به نتیجه برسد تا کنگره ای چندصداتر و رنگارنگ شکل بگیرد. برای ایجاد تغییر، همه احزاب تغییرخواه باید یکدیگر را درک کنند. حزب سوسیالیست آماده است اسپانیا را از چاله ای که آقای راخوی برایش کنده بیرون بکشد.»

پیشتر ماریانو راخوی، نخست وزیر کنونی نیز با شاه فلیپه دیدار کرده بود. راخوی پس از این دیدار گفت حزب او در شرایط تشکیل دادن دولت جدید نیست. حزب او در انتخابات هرچند ۱۱۹ کرسی را به دست آورد، اما با تعلق گرفتن ۹۰ کرسی به سوسیالیست ها، اکثریت را از دست داد.

ماریانو راخوی، گفت: «ما دولتی می خواهیم که تحت حمایت حزب مردمی، حزب سوسیالیست، و حزب شهروندان باشد. چرا که این سه حزب در مسائل بنیادین توافق دارند: اتحاد اسپانیا، حاکمیت ملی، برابری همه اسپانیایی ها، جایگاه ما در اروپا، در حوزه یورو و در مبارزه علیه تروریسم.»

حزب جدید و راست میانه «شهروندان» (سیودادانوس) و حزب چپ رادیکال «ما می توانیم» (پودموس)، هرچند در انتخابات به ترتیب ۴۰ و ۶۵ کرسی کسب کردند، اما با چرخش به سوی هر کدام از دو حزب مطرح صحنه شکننده سیاست اسپانیا، توانایی تغییر معادلات را دارند. روند تشکیل دولت ممکن است به تغییر ساختار سنتی و دو حزبی اسپانیا بینجامد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش شهروندان اسپانیا به انصراف راخوی از تشکیل دولت

آیا پورتوریکو بعد از ۱۵۰ سال از آمریکا جدا می‌شود و بار دیگر به اسپانیا می‌پیوندد؟

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا: استعفاء نمی‌دهم