افزایش روند بازگشت پناهجویان عراقی از آلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش روند بازگشت پناهجویان عراقی از آلمان

روند بازگشت پناجویان عراقی از آلمان شدت گرفته است. تنها روز چهارشنبه حدود ۵۰ تن دیگر از این گریختگان از جنگ داخلی داوطلبانه فرودگاه برلین را به سوی زادگاه شان ترک کردند.

این پناهجویان که در میانشان شمار قابل توجهی از کُرد ها دیده می شوند، فقدان حداقل امکانات برای زندگی در کمپ ها و نیز طولانی بودن مراحل رسیدگی به درخواست پناهجویشان را دلیل بازگشت عنوان می کنند.

یکی از این زنان کُرد عراقی فرودگاه اربیل از تجربه خود می گوید: «همسرم دوست داشت به آنجا برود. او دیگران را دیده بود و می خواست از آن ها تقلید کند. ما حدود سه ماه آنجا بودیم. غذا بد و کم بود. آن ها یک تکه نان سرد و پنیر و یک تکیه خیار به ما می دادند. چگونه می شود با چنین غذایی در زمستان سرد دوام آورد. کودکانمان از گشنگی گریه می کردند. ما برای بازگشت یازده هزار دلار آمریکا خرج کردیم و با دست خالی بازگشتیم.»

بازگشت به عراق با وجود تداوم ناامنی در این کشور در حالی است که سال گذشته میلادی حدود ۳۰ هزار عراقی به آلمان پناه برده بودند.
یکی از کارمندان شرکت خطوط هوایی عراق در فرودگاه برلین می گوید:

«ما هفته ای سه پرواز داریم و تقریبا ۱۰۰ پناهجو در هر هفته. به تدریج شمار این افراد رو به افزایش است. این روند از ستپامبر گذشته آغاز شده و رو به رشد است.»

بیشتر پناهجویان عراقی گذرنامه خود را گم کرده یا در مرز آلمان نابود کرده اند تا استرداد آنان آسان نباشد. به گزارش وزارت امورخارجه آلمان، سفارت عراق از پایان ماه اکتبر تاکنون هزار و ۴۰۰ گذرنامه برای پناهجویان متقاضی بازگشت صادر کرده است. این شمار در ۱۰ ماهه نخست سال گذشته میلادی ۱۵۰ مورد بوده است.