انتخابات ریاست جمهوری پرتغال؛ سامپایو دا نووا نامزد مستقل

انتخابات ریاست جمهوری پرتغال؛ سامپایو دا نووا نامزد مستقل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سامپایو دا نووا دوران تازه ای را در پرتغال آغاز کرده است. این نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری، حامی پایان ریاضت اقتصادی و سامانبخشی بدهیهاست. او می

آگهی

سامپایو دا نووا دوران تازه ای را در پرتغال آغاز کرده است. این نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری، حامی پایان ریاضت اقتصادی و سامانبخشی بدهیهاست.

او می گوید: «من طرفدار هیچگونه قطع رابطه با اتحادیه اروپا نیستم. هوادار پرداخت یکسویه بدهیها هم نیستم بلکه خواستار یک همبستگی در اتحادیه اروپا هستم که به کشورهای جنوبی که مشکل دارند، اجازه بدهد راه حلهای واقع باورانه و کاربردی پیدا کنند برای مشکل بدهی هایی که رشد اقتصادی ما را خفه می کند، تا بتوانیم وضع رفاه را توسعه بدهیم و حفظ کنیم.»

این نامزد که از پشتیبانی بیشتر شخصیتهای سوسیالیست پرتغال، مانند ماریو سوارِس، رئیس جمهور پیشین برخوردار است، بشدت منتقد برنامه کمکهای مالی است که در سال ۲۰۱۴ به پایان رسید.

او در باره این برنامه می گوید: «روشن شده است که این بنیادگرایی ایدئولوژیک که از پرتغال مثل موش آزمایشگاهی برای صندوق بین المللی پول و دیگر گروهها استفاده کرده یک مصیبت است، برای کشور ما یک فاجعه است و امروز تقریبا همه از صندوق بین المللی پول تا اتحادیه اروپا این را می دانند.»

سامپایو دا نووا که اقدامات ضدریاضتی دولت چپگرای جدید را ستایش می کند امیدوار است که این دولت تا پایان دوره رسمی خود همچنان در قدرت بماند و منحل نشود.

او در پاسخ این پرسش که آیا دولت کنونی دوران کاری اش را تا آخر ادامه می دهد یا نه می گوید: «نمی دانم. هیچکس نمی داند، اما امیدوارم. باورم این است و اگر رئیس جمهوری شوم هر کاری می کنم تا این اتفاق بیافتد، اگر هر دولت دیگری هم با اکثریت مجلس درکار بود، همین کار را می کردم. نقش رئیس جمهوری، تلاش برای تضمین ثبات دولت است.»

یکی دیگر از اختیارات رئیس جمهوری، تأیید معاهدات بین المللی است. سامپایو دا نووا وعده می دهد که توافقهایی ارائه خواهد کرد که قدرتهای حاکم بر کشور را به سود آرای عمومی و حتی برگزاری همه پرسی کاهش خواهند داد.

من می خواهم پرتغال برای همه تصمیماتی که درباره اروپا گرفته می شود آماده باشد. من در معاهدات اروپایی و پیمان با کشورهای آنسوی اقیانوس اطلس، در معاهدات با مرکوسور، در پیمانهایی که درهای پرتغال را به روی دنیا باز می کند، طرفدار باز کردن کشور و تمام آزادی ها هستم، اما نمی توان ناشیانه درها را گشود. باید برای این رقابت و برای این کار آماده باشیم.

شرکت در انتخابات ریاست جمهوری برای سامپایو دِ نووا که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ رئیس دانشگاه لیسبون بوده، یک شروع تازه است. او در این باره می گوید: «شگفت انگیز است. من برای اینکار به دنیا آمده ام.»

او وعده می دهد که رئیس جمهور اهداف خواهد بود و از پیش آنها را برگزیده است: مبارزه با بیکاری، نابرابری های اجتماعی، مهاجرت از روستا به شهر و هرز رفتن نیروی جوانانِ کارآمد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ریاست جمهوری پرتغال؛ مارسلو ربلو دسوزا، مفسر سابق تلویزیون

انتخابات ریاست جمهوری پرتغال؛ ماریا دِ بِلِم، طرفدار برابری اجتماعی

مردم پرتغال خواستار استقلال بیشتر رئیس جمهور از احزاب سیاسی اند