انتقاد دیلما روسف از مخالفان برای ارایه طرح استیضاح

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتقاد دیلما روسف از مخالفان برای ارایه طرح استیضاح

دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل تلاش مخالفانش برای استیضاح او را مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد که از جایگاه خود با هر روشی و بر اساس قانون اساسی دولت دموکراتیک دفاع خواهد کرد.
سخنان او یک روز پس از این صورت می گیرد که مجلس عوام کنگره برزیل اعلام کرد درخواست استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور را که توسط مخالفان او تهیه شده، پذیرفته است.

در حال حاضر کمیته ای تخصصی برای تحقیقات درباره اتهام های مطرح شده علیه رئیس جمهوری برزیل تشکیل شده و در صورتی که نتیجه تحقیقات به تصویب اعضای مجلس برسد، خانم روسف ناچار به استعفا خواهد بود.

همزمان استعفای وزیر حمل و نقل هوایی برزیل که یکی از حامیان اصلی دولت ائتلافی خانم روسف بود نیز شرایط را برای متوقف کردن پروسه استیضاح در مجلس سخت تر کرده است.

رئیس جمهوری برزیل این اقدام مخالفانش را همچون کودتایی علیه خود و دموکراسی در کشور عنوان کرد و افزود: «تمامی تصمیم های اتخاذ شده در دولت من تحت اصول و موارد موجود در قانون اساسی اتخاذ شده و ارایه درخواست استیضاح علیه من هیچ پایه و اساسی ندارد.»

ادواردو کونیا، رئیس مجلس عوام کنگره برزیل که پذیرای درخواست استیضاح علیه رئیس جمهوری است خود به دریافت میلیون ها دلار رشوه و فساد مالی متهم است.
مخالفان رئیس جمهوری بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین، خواهان استیضاح او به اتهام رشوه خواری و فساد مالی هستند. آنها معتقدند، چهره های بانفوذ اقتصادی از جمله مسئولان شرکت نفتی “پتروبراس” در انتخاب دوباره او به سمت رئیس جمهوری برزیل در اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی نقش داشته اند.