Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سمینار چشم انداز اقتصادی ایران در هلسینکی

سمینار چشم انداز اقتصادی ایران در هلسینکی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سمینار اقتصاد ایران و چشم انداز کسب و کار و تجارت در این کشور، روز جمعه ۲۲ آبان به میزبانی سازمان توسعه تجارت فنلاند و با همکاری اتاق بازرگانی و کنفدراسیون صنایع فنلاند و موسسه فنلاندی در حوزه خاورمیانه، در هلسینکی برگزار شد.

در این سمینار که با هدف ارزیابی توانمندی، پتانسیل و نیازمندی های بازار ایران در دوران پساتحریم برگزار شد، ماتی آنتونن، معاون وزیر امورخارجه فنلاند در امور تجارت که سوم تا ششم آبان در راس هیئتی به ایران سفرکرده بود سخنرانی کرد.

ماتی آنتونن در این سمینار از جمله گفت: «سفر اخیر من به ایران بسیار مثبت بود و من تحت تاثیر نکات بسیار مثبتی قرار گرفتم. ثروت نفت و گاز و منابع معدنی ایران بسیار مهم است، اما جمعیت جوان و تحصیلکرده ایران مرا بسیار تحت تاثیر قرار داد. همچنین ایران کشوری صنعتی است. تصویر ما از کشورهای خاورمیانه عموما به نفت و گاز محدود می شود. اما ایران یک استثناست. کشوری صنعتی با منابع طبیعی و ذخایر نفت و گاز. شرکت های فنلاندی زیادی علاقه مندند در بازار ایران حضور پیدا کنند. هیئت اقتصادی دیگری در ماه دسامبر به ایران سفر خواهد کرد. در ماه مارس وزیر کشاورزی و محیط زیست فنلاند در راس یک هیئت اقتصادی برای شرکت در انورو (invero) به ایران سفر خواهد کرد. ما خوشحالیم که ایران خواهان عضویت در سازمان تجارت جهانی است. ما امیدواریم این مراحل طی شود و ایران به عضویت سازمان تجارت جهانی در بیاید. بدین ترتیب شرایط مبادلات تجاری ساده تر خواهد شد.»

کامبیز جلالی سفیر ایران در فنلاند، طهماسب مظاهری، معاون رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، احمد جمالی مدیرکل دفتر سرمایه گذاری های خارجی وزارت اقتصاد و دارایی و محمد سپهر اسدیان، مدیر شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، سخنرانان ایرانی این نشست بودند که ضمن معرفی توانمندی ها و پتانسیل های بالقوه، حوزه های مستعد جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران را به شرکت کنندگان در سمینار معرفی کردند.

کامبیز جلالی سفیر ایران نیز طی سخنانی گفت: «ایران ظرفیت جذب صد و پنجاه میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را در حوزه های متفاوتی دارد. از جمله صنعت نفت و گاز، تکنولوژی و دانش مرتبط با انرژیهای پاک، معادن و فلزات، صادرات و واردات و گردشگری و تمام حوزه هایی که منافع متقابل را تامین کند. همچنین در حوزه تولید و خدمات، ما پذیرای انتقال دانش و تکنولوژی هستیم که به بهره وری و کیفیت تولید کمک کند.»

در این سمینار که بیش از یکصدوهفتاد نماینده از شرکت ها و موسسات فنلاندی و برخی میهمانان ایرانی شرکت کرده بودند، ایران به عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان با نزدیک به هشتاد میلیون نفر جمعیت که اکثریت آن را جوانان تحصیل کرده تشکیل می دهند معرفی شد. کشوری با منابع طبیعی فراوان از جمله نفت، گاز و مواد معدنی.

طهماسب مظاهری، معاون رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تشریح پتانسیل های ایران گفت: «دلایل بسیار زیادی وجود دارد که چرا باید در ایران سرمایه گذاری کرد، که دوستان و همکاران به آن اشاره کردند. کشوری با بیش از هفتاد و پنج میلیون نفر جمعیت با موقعیت لجستیکی که سیصد میلیون نفر در همسایگی خود دارد. اما چرا نباید در ایران سرمایه گذاری کرد؟ جواب این سوال یک کلمه است: تحریم. تنها مانع و اشکال بر سر راه سرمایه گذاری در ایران تحریم است، که امیدواریم در نیمه اول سال میلادی آینده برداشته شود.»

سازمان توسعه تجارت فنلاند در این سمینار، ایران پساتحریم را اینگونه توصیف کرد: «لغو تحریم های اتحادیه اروپا و تعلیق تحریم های آمریکا به معنی بازگشت اقتصاد چهارصد و پانزده میلیارد دلاری ایران به اقتصاد جهانی است.»

هری کمراینن، سفیر فنلاند در تهران که برای شرکت در این سمینار به هلسینکی سفر کرده است، در بخش پایانی این سمینار گفت: «استقبال از این سمینار در هلسینکی بی نظیر بود، اما من برای شما این پیام را دارم که در ایران هم شوق مشابهی برای روابط و همکاری های اقتصادی، فرهنگی، هنری و علمی با فنلاند وجود دارد. شرکت های فنلاندی می توانند در بخش های متفاوتی با ایران همکاری کنند. حوزه هایی که فنلاند در آن قوی است از جمله فناوری پاک، به خصوص بهره وری انرژی، محیط زیست و مدیریت آب؛ کشاورزی و محصولات غذایی، دارو و فن آوری بهداشت و درمان. تولید، تدارکات و فناوری اطلاعات و ارتباطات ، حوزه هایی است که ایران نیاز به همکاری دارد.»

همایش مشابهی در ماه دسامبر ضمن سفر هیئت اقتصادی فنلاندی به ایران، در تهران برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی

مجمع تشخیص و مصلحت نظام ایران مخالف لایحه «حجاب و عفاف» است

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است