Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

معترضان دو روز پس از تظاهرات کابل: دادخواهی ملی را ادامه می دهیم

معترضان  دو روز پس از تظاهرات کابل: دادخواهی ملی را ادامه می دهیم
Copyright 
نگارش از مریم شاهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از گذشت دو روز از تظاهرات بیست عقرب/ آبان ماه در مقابل ارگ ریاست جمهوری افغانستان، تابوت های هفت گروگان سر بریده، امروز (جمعه) از کابل به غزنی برگردانده شد. معترضان در کابل، پایتخت افغانستان می گویند که دادخواهی ملی را تا رسیدن به خواسته هایشان ادامه خواهند داد.

«تجاوز نکردیم، به خانه مان وارد شدیم»

صدها هزار معترض، روز چهارشنبه در حالیکه تابوت های هفت سر بریده را بردوش داشتند از مصلی شهید مزاری در غرب کابل تا ارگ ریاست جمهوری افغانستان راهپیمایی کردند و مطالبه های خود را طی یک قطعنامه در برابر ارگ ریاست جمهوری مطرح کردند. اما پس از نگرفتن پاسخ از رئیس جمهور افغانستان به اداره امور ارگ ریاست جمهوری وارد شدند. همزمان تظاهرات مشابهی در ولایات مختلف افغانستان برگزار شد. رئیس جمهور افغانستان هم اعلام کرد که بخشی از خواسته های معترضین قابل اجرا نیست. رئیس اجرائیه، عمل معترضان را تجاوز خواند. معترضان در واکنش گفتند که ارگ ریاست جمهوری خانه مردم افغانستان است و برای ورود به خانه شان نیاز به گرفتن اجازه ندارند.

خواست معترضین: مستند سازی یک جنایت

داوود ناجی یکی از معترضان، روز جمعه به خبرنگاران گفت: «هر چند تظاهرات بخاطر ممانعت پولیس از رسیدن غذا و پتو به معترضان، ندادن یخ برای نگهداشتن جنازه ها و حضور لباس شخصی ها برای به خشونت کشاندن تظاهرات پایان یافت اما دادخواهی ملی تا گرفتن پاسخ قانع کننده از ارگ ریاست جمهوری ادامه می یابد.»

ایجاد قول اردو (سپاه)، نامگذاری یک تپه در کابل به نام شهدا و مجازات عاملان قتل هفت گروگان سربریده شده از خواسته های معترضان است. بگفته آقای ناجی، باید تپه ای به نام قربانیان تروریسم در کابل ایجاد شود تا بتوان عمق جنایت در افغانستان را مستند سازی کرد تا دیگر چنین جنایت هایی با شستن خون قربانیان و بستن درها، قابل انکار نباشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود

سازمان ملل در آستانه نشست دوحه: طالبان زنان را می‌هراسانند؛ امارت اسلامی: زنان ضعیف‌تر از مردانند

طالبان با «ابراز ناراحتی» از قطعنامه شورای امنیت معرفی نماینده ویژه را «غیرضروری» دانست