هفتادمین سالگرد امضای منشور و تولد سازمان ملل متحد؛ سازمانی آرمان گرایانه؟

هفتادمین سالگرد امضای منشور و تولد سازمان ملل متحد؛ سازمانی آرمان گرایانه؟
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شنبه ۲۴ اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با هفتادمین سالگرد امضای منشور و تولد سازمان ملل متحد است، سازمانی که بدنبال دو جنگ خونین جهانی تشکیل شد و

آگهی

شنبه ۲۴ اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با هفتادمین سالگرد امضای منشور و تولد سازمان ملل متحد است، سازمانی که بدنبال دو جنگ خونین جهانی تشکیل شد و برقراری صلح، احترام به حقوق و حرمت انسان و تحقق عدالت در مقیاس جهانی از اهداف شکل گیری آن بود.

در طول ۷۰ سال از زمان تشکیل آن، تعداد اعضای این سازمان از ۵۱ به ۱۹۳ عضو رسیده و این سازمان در منازعات و حوادث بسیاری پادرمیانی کرده است، برخی موفق و برخی هم ناموفق.

بان کی مون، هشتمین دبیرکل سازمان ملل متحد در هفتاد سالگی این سازمان گفت:«تشکیلات ما شاید بی عیب و نقص نباشد ، اما اجازه دهید بگویم که بدون سازمان ملل متحد دنیای ما دنیای بد و تاریکی تری می بود. و اکنون با تصویب برنامه امیدوار کننده و الهام بخشِ ۲۰۳۰، سازمان ملل متحد بنا را به پیشرفت تمام ابناء بشر نهاده است.»

امروز حدود ۳۰۰ بنای شناخته شده در سراسر جهان به رنگ آبی، رنگ آرم و نشان سازمان ملل متحد در می آیند تا هفتادمین سالگرد تولد این سازمان جهانی را که به امید ایجاد دنیای عاری از جنگ و خونریزی تشکیل شد، جشن بگیرند و آن را گرامی بدارند.

بی شک، سازمان ملل متحد با تشکیل آن در سال ۱۹۴۵ میلادی بزرگترین گردهمایی ملل و دول برای ایجاد جهانی ایده آل بوده است. با این وجود و پس از هفتاد سال، گروهی همچنان کارآیی، بی طرفی و ماهیت دموکراتیک آن را زیر سوال می برند؟ آیا این سازمان در تحقق اهدافی که بر پایه آن شکل گرفت موفق بوده است؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت «آهنین» بایدن از اسرائیل در برابر حمله ایران؛ آمریکا از طریق ۴ کشورعربی به تهران هشدار داد

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟

طرح آتش‌بس در غزه؛ آنتونی بلینکن: توپ در زمین حماس است