به موازات ادامۀ خشونت ها، دیوارهای بتونی در اراضی اشغالی گسترش می یابند

به موازات ادامۀ خشونت ها، دیوارهای بتونی در اراضی اشغالی گسترش می یابند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در تازه ترین حمله علیه اسراییلی ها در اراضی اشغالی یک سرباز اسراییلی در نتیجۀ شلیک گلوله از سوی یک فلسطینی کشته شد. به گفتۀ پلیس اسراییل، فرد حمله

آگهی

در تازه ترین حمله علیه اسراییلی ها در اراضی اشغالی یک سرباز اسراییلی در نتیجۀ شلیک گلوله از سوی یک فلسطینی کشته شد. به گفتۀ پلیس اسراییل، فرد حمله کننده به ضرب گلولۀ سربازان اسراییلی از پای درآمده است.

این حمله روز یکشنبه و در ایستگاه اتوبوس در شهر «بیرشبا» در جنوب اسراییل صورت گرفته است.

یکی از شاهدان این حمله می گوید: «آیا من باید در دنیایی زندگی کنم که برای ترک خانه و رفتن به دانشگاه یا محل کارم بترسم؟ اینجا شرایط ترسناک شده و من از پلیس می خواهم با اقدامات بیشتر و افزایش شمار نیروهای امنیتی، شرایط را کنترل کند.»

پلیس پیش از این اعلام کرده بود ضاربین دو نفر بوده اند اما سپس با اصلاح این خبر اعلام کرد فرد دوم یک پناهجوی یهودی اهل اریتره بوده که اشتباها در نتیجۀ شلیک پلیس اسرائیل هدف گلوله قرار گرفته و در بیمارستان جان سپرده است.

همزمان با شدت گرفتن این حملات، نیروهای اسراییلی اقدام به نصب دیوارهای بتونی در شرق بیت المقدس کرده است. دولت اسراییل اعلام کرده این دیوارها موقتی است و برای مقابله با حملات با سلاح های سرد و گرم است که از سوی فلسطینی های بیت المقدس علیه اسراییلی ها صورت گرفته است.

یک شهروند فلسطینی شرق بیت المقدس می گوید: «بهترین توصیف برای این دیوار، استفاده از کلمۀ آپارتاید است. ما همین الان هم یک دیوار آپارتاید در کرانۀ باختری داریم و امروز هم این دیوار در بیت المقدس به آن اضافه شده است. آنها می خواهند ساکنان بیت المقدس را از هم جدا کنند.»

در نتیجۀ این خشونت ها که از اوایل ماه اکتبر شدت گرفته است تاکنون دست کم ۴۰ فلسطینی نیز توسط پلیس اسراییل کشته شده اند. درگیری میان پلیس اسراییل و فلسطینی ها نیز صدها مجروح برجای گذاشته است. بیشتر کشته شدگان کسانی بوده اند که اقدام به حمله با چاقو یا سلاح گرم به یهودیان در اراضی اشغالی و یا شرق بیت المقدس کرده اند.

هفت اسراییلی نیز در نتیجۀ این حملات منفرد فلسطینی ها کشته شده اند.

افزایش خشونت ها در اراضی اشغالی نگرانی از آغاز انتفاضۀ سوم را افزایش داده است. دامنۀ این خشونت ها حتی به اماکن مذهبی نیز کشیده شده به طوری که روز جمعه، آرامگاه منتسب به حضرت یونس، یکی از شخصیت های مذهبی در دین یهود توسط تعدادی از فلسطینی های خشمگین به آتش کشیده شد. این اقدام از سوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل محکوم شده است.

فرانسه به تازگی پیشنهاد استقرار نیروهای بین المللی در مسجد القصی را به منظور خاتمه دادن به این درگیری ها داده اما این پیشنهاد با مخالفت شدید دولت اسراییل مواجه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمود عباس: اقدامات اسرائیلی ها کل دنیا را به خطر می اندازد

استراتژی تل آویو در برابر خشونتهای خودجوش بیت المقدس

مذاکرات صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل در نقطه آغاز