استراتژی تل آویو در برابر خشونتهای خودجوش بیت المقدس

استراتژی تل آویو در برابر خشونتهای خودجوش بیت المقدس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی آتش موج جدید خشونتها در بیت المقدس و کرانه باختری از جاده حدفاصل شهرک یهودی نشین «ایتامار» و «الون موریه» در کرانه باختری، شعله ور شد

آگهی

گزارش تحلیلی

آتش موج جدید خشونتها در بیت المقدس و کرانه باختری از جاده حدفاصل شهرک یهودی نشین «ایتامار» و «الون موریه» در کرانه باختری، شعله ور شد. روز اول اکتبر به یک خانواده یهودی شهرک نشین حمله شد. پدر و مادر کشته شدند و چهار فرزند جان سالم بدر بردند.

موشه یلعون، وزیر دفاع اسرائیل در بازدید از محل حمله، مسئولان تشکیلات خودگردان را به تحریک خشونت متهم کرد. او گفت: «دوره فعلی، دوره فوران خشونت هاست، چه به حرم شریف مربوط باشد، چه نباشد. متاسفانه، مسئله در اینجا تحریک از سوی مسئولان فلسطینی و بخصوص شخص رییس آن است که موجبات قتل و خونریزی را فراهم کرده است.»

فردای حمله مذکور دو مرد در محله قدیمی بیت المقدس مورد اصابت چاقو قرار گرفتند و یک مادر و فرزندش بشدت زخمی شدند. مهاجم یک فلسطینی بود. استفاده از چاقو در حملات مدت زیادی است که بین فلسطینی ها مرسوم شده، سلاحی که پیشگیری و یا دفع حمله را دشوار می کند.

اما شهرک نشینان تندرو در حال حاضر به دو شیوه سعی در مهار آن دارند: نخست، تشدید موارد امنیتی و دوم، ساخت و ساز بیشتر. بزعم آنها باید از امکان شکل گیری انتفاضه جدیدی در این منطقه جلوگیری شود.

دیوید پرل، یکی از رهبران پروژه شهرک سازی و شهردار گوش عتصیون در این باره می گوید: «باید رهبران تروریست ها را پیدا کنید. باید همه تروریست ها را بکشید و تمام پایگاههای آنها را در سراسر اسرائیل و حتی بیرون اسرائیل از بین ببرید.»

شاید بتوان وجه اشتراک تمام خشونت هایی را که زاییده سرریز شدن صبر جوانان فلسطینی هستند، خودجوش بودن آنها دانست. هیچیک از رهبران سیاسی تشکیلات خودگردان دستوری صادر نکرده، بلکه پیام از طریق چرخش در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مخاطبان خود را عمدتا در بین جوانان سرخورده و برافروخته پیدا می کند.

اختلافات محوطه مسجدالاقصی دهه هاست که دستمایه خشونتهای فراوانی بین یهودیان و مسلمانان بوده است. مسلمانان این مکان را مکانی انحصاری برای عبادات خود می دانند، اما مقررات رفت و آمدی گاه و ناگاه تل آویو در مورد حرم الشریف، ناخرسندی نسل جوان مسلمان و به تبع آن اقدامات خودجوش را به همراه داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیامدهای عملیات مرگبار حماس؛ اسرائیلی‌های عرب‌تبار از تبعات اعتراض به جنگ غزه می‌ترسند

وقفه‌ روزانه چهار ساعته در جنگ غزه؛ اسرائیل: صرفا برای خروج غیرنظامیان از شمال غزه است و بس

حمله به سایت‌های مرتبط با ایران در سوریه؛ آمریکا سرنگونی پهپاد خود توسط حوثی‌های یمن را تایید کرد