Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مخالفت فرماندار استانبول با برگزاری تجمع بزرگداشت قربانیان انفجار

مخالفت فرماندار استانبول با برگزاری تجمع بزرگداشت قربانیان انفجار
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود مخالفت فرماندار استانبول، تجمع بزگداشت قربانیان انفجار آنکارا در استانبول برگزار شد. در این راهپیمایی درگیریهایی بین تجمع کنندگان و پلیس

آگهی

با وجود مخالفت فرماندار استانبول، تجمع بزگداشت قربانیان انفجار آنکارا در استانبول برگزار شد. در این راهپیمایی درگیریهایی بین تجمع کنندگان و پلیس ضدشورش رخ داد.

این تجمع به دعوت اتحادیه های کارگری و فعالان مدنی برگزار شد. فرماندار استانبول با برگزاری آن مخالفت کرده بود و گفته بود که مسیر پیش بینی شده برای راه پیمایی مسیر شلوغی است که مورد استفاده شمار زیادی از مردم است.

روز شنبه انفجار دو بمب در محل برگزاری تجمع مخالفان خشونت، مرگبارترین انفجار را در تاریخ ترکیه رقم زد. در این انفجارها حدود صد نفر کشته شدند.

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر یک حزب حامی کردهای ترکیه که برگزارکننده تجمع روز شنبه و راه پیمایی روز سه شنبه در استانبول بود، در میان بازماندگان شماری از قربانیان گفت: «مردم تصمیم گرفتند که به اعتصابی دوروزه دست بزنند. اما پلیس به دستور دولت به دنبال سرکوب آنها است. حتی سه نفر نمی توانند برای بزرگداشت قربانیان دور هم جمع شوند. به نظر می رسد که فقط نخست وزیر اجازه دارد که به یاد قربانیان باشد.»

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه به همراه همسرش و شماری از مقامهای رسمی به قربانیان آنها ادای احترام کردند.

در آنکارا صدها دانشجو در اعتراض به دولت در مقابل دانشگاه این شهر با در دست گرفتن پلاکاردهایی با نام 97 قربانی انفجارها، تحصن کردند.

انفجارهای آنکارا در شرایطی رخ داد که حدود دو هفته دیگر قرار است انتخابات پارلمانی در ترکیه برگزار شد.

این انفجارها اوضاع نه چندان آرام ترکیه را در ماه های اخیر بحرانی تر کرده است. نیروهای دولتی از هفته ها قبل درگیر مقابله با اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کا کا، بوده اند. از طرفی ترکیه میزبان بیش از دو میلیون پناهجو است که از کشور بحران زده همسایه، سوریه، به این کشور پناه آورده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قربانیان انفجارهای آنکارا: از کودک ۹ ساله تا زن ۷۰ ساله

بازداشت متصدی موزه تاریخ طبیعی آمریکا در فرودگاه استانبول با هزاران عقرب و عنکبوت در چمدانش

موج سرقت با اسید در سوئد؛ روشی که در دیگر نقاط اروپا هم افزایش می‌یابد