مهاجران سوری و عراقی از جنایات داعش می گویند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مهاجران سوری و عراقی از جنایات داعش می گویند

هزاران مهاجری که توانسته اند از سوریه و عراق بگریزند و خود را به مرزهای کرواسی و مجارستان برسانند، از جنایات داعش در این کشورها می گویند.

یکی از این پناهجویان که اهل شهر موصل عراق است، می گوید:« داعش همه چیز را از شما می گیرد، آنها برادر من را با خود برده اند، الان یکسال و چهار ماه است که برادرم گم شده است.»

گروه دولت اسلامی از دو سال پیش با پیشروی در عراق و سوریه، مناطق زیادی از این دو کشور را به تصرف خود در آورده و با اعلام خلافت اسلامی، قوانین سخت گیرانه و خشونت باری را به اجرا گذاشته است.

مهیر حلون، مهاجری از سوریه با اشاره به این قوانین می گوید: «آنها انگشت کسانی را که سیگار می کشند، قطع می کنند و هرکس که نماز نخواند، سرش را می برند.»

بیشتر این مهاجران که پس از طی هزاران کیلومتر از طریق دریا و خشکی خود را به مرز کرواسی رسانده اند پس از ثبت نام در اردوگاههای مرزی این کشور، با اتوبوس و قطار به سوی کشورهایی نظیر اتریش و آلمان اعزام می شوند.

این مهاجران ابتدا با عبور از ترکیه و یونان، خود را به مجارستان می رساندند تا از طریق مرزهای مشترک این کشور با اتریش، وارد اروپای غربی شوند. پس از آنکه دولت بوداپست با احداث دیواری از سیم خاردار در مرز خود با مقدونیه، از ورود مهاجران به این کشور جلوگیری کرد، مهاجران اکنون از طریق کرواسی راه خود را به سوی کشورهای غرب و شمال اروپا نظیر آلمان، فرانسه، سوئد و نروژ ادامه می دهند.

از زمانیکه مجارستان در ماه سپتامبر مرزهای خود را مسدود کرده است، بیش از ۱۰۰ هزار مهاجر وارد کرواسی شده اند.