Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قاره سبز، بهشتی که کابوس پناهجویان شد

قاره سبز، بهشتی که کابوس پناهجویان شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرگ صدها پناهجوی آفریقایی در آبهای مدیترانه طی روزهای گذشته، بار دیگر سیاستهای اتخاذ شده از سوی اتحادیه اروپا برای مقابله با هجوم پناهجویان را زیر

آگهی

مرگ صدها پناهجوی آفریقایی در آبهای مدیترانه طی روزهای گذشته، بار دیگر سیاستهای اتخاذ شده از سوی اتحادیه اروپا برای مقابله با هجوم پناهجویان را زیر سئوال برده است.

اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که تنها طی یکسال گذشته بیش از دو سوم از پناهجویانی که به اروپا آمده اند درخواست پناهندگی خود را در چهار کشور آلمان، ایتالیا، فرانسه و سوئد ثبت کرده اند که به ترتیب بیشترین درخواست ها مربوط به آلمان بوده است.

اما در مورد میزان پذیرش پناهجویان در اروپا آمار کاملا متفاوتی در دسترس است.

مجارستان طی سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۴۲ هزار درخواست پناهندگی دریافت کرده که تنها به ۹ درصد از متقاضیان پاسخ مثبت داده است. در مقابل، بلغارستان که به دلیل داشتن مرز مشترک با ترکیه منطقه ای کلیدی برای مهاجران سوری برای ورود به خاک اروپا به شمار می رود، به درخواست ۹۴ درصد از متقاضیان پاسخ مثبت داده است.

این آمار در مقابل ارقام مربوط به تعداد مهاجرانی که در آبهای مدیترانه جان خود را از دست داده اند، انتقاد از سیاستهای مهاجر پذیری اتحادیه اروپا را در پی داشته است.

کدامیک از کشورهای اتحادیه اروپا بیشترین پناهجو را سرانه می پذیرد؟

این نمودار درخواست پناهندگی کشورهای اروپایی را در ازای هر هزار نفر جمعیت کشور در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد.

منبع: مرکز اطلاعات آماری اروپا

میزان پذیرش و رد درخواست متقاضیان پناهندگی

روند صعودی تقاضا

بر اساس آمار ارایه شده، تعداد متقاضیان از سال ۲۰۱۱ میلادی تا ۲۰۱۴ روند صعودی داشته است. بیش از ۷۰ درصد پناهجویان را مردان و ۲۹ درصد آن را زنان تشکیل می دهند.

درخواست متقاضیان پناهندگی از سال ۲۰۰۸ تاکنون ۴۰۰ هزار مورد افزایش داشته و به بیش از ۶۲۶ هزار تن در سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است.

سال گذشته و همزمان با افزایش درگیری و جنگ در سوریه، عراق و افغانستان، تعداد پناهجویان نیز افزایش یافته و براساس آمار به بیش از ۵۰ میلیون نفر برای نخستین بار از زمان جنگ دوم جهانی رسیده است.

متقاضیان پناهجویی در فاصله سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴

برنامه نجات یا راهی برای کاهش مهاجرت

طی سال گذشته میلادی، ایتالیا بیشترین هزینه ها را برای عملیات نجات مهاجران سرگردان شده در آبهای مدیترانه پرداخته است.
برنامه نجات ایتالیا با عنوان “مارنوستروم” با بودجه سالانه معادل ۱۵۰ هزار یورو، نجات جان بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن در هر ماه را در پی داشته و اینک اتحادیه اروپا برنامه ای با عنوان “ترایتون” را با بودجه ای معادل ۹۰ میلیون یورو جایگزین آن کرده که ماهانه نجات جان حدود ۶ هزار تن را در پی داشته است زیرا این برنامه بیشتر بر سیاستهایی برای جلوگیری از ورود پناهجویان غیرقانونی به اروپا تاکید دارد.

کشورهای اتحادیه اروپا به جز ایتالیا، با هدف کاهش مهاجرت غیر قانونی به قاره سبز، عملیات نجات قایق مهاجران را بسیار محدود کرده اند.

منتقدان می گویند تغییر این برنامه هیچ تاثیری در کاهش تعداد پناهجویان ایجاد نمی کند و تنها عامل مرگ تعداد زیادی از این مهاجران بوده است. درخواست کمک بی پاسخ ایتالیا از اتحادیه اروپا

در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۱۷۰ هزار پناه جو از این راه خود را به سواحل ایتالیا رسانده اند. بیش از ۲۵۰۰ نفر در این مسیر، به دلایل مختلف دچار سانحه شده و در دریا غرق شده اند.

آگهی

ایتالیا نخستین کشوری است که پناهجویان کشورهای آفریقا برای رسیدن به اروپا به آن گام می نهند. بر اساس قانون دوبلین، مسئولیت رسیدگی به وضعیت پناهجویان غیر قانونی با اولین کشوری است که وارد آن شده اند.

افزایش شمار پناهجویان در ایتالیا طی سالهای گذشته نه تنها هزینه زیادی برای دولت این کشور در پی داشته بلکه به گفته مسئولان این کشور، ۹۰ درصد هزينه گشت هاي ساحلي و عمليات نجات از دريا نیز بر عهده آنها است و اتحادیه اروپا نیز در این زمینه کمکی نکرده است.

مقامهای ایتالیا می گویند مسأله اساسي اين است که بدانيم نجات يافتگان از دريا را بايد به کجا بفرستيم؟ به نزديک ترين شهر ساحلي؟ به کشوری که اين قايقها از آنجا آمده اند؟ اما اتحاديه اروپا تاکنون پاسخ شفافی به اين پرسشها نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا با موج مهاجران مدیترانه ای چه خواهد کرد؟

طرح اروپا برای استقرار ماموریت مرزی در رفح بعد از پایان جنگ و بعد از موافقت اسرائيل و مصر

اتحادیه اروپا ۹ نهاد و شخص ایرانی از جمله وزیر دفاع را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند