Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اروپا با موج مهاجران مدیترانه ای چه خواهد کرد؟

اروپا با موج مهاجران مدیترانه ای چه خواهد کرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طی هفتۀ جاری غرق شدن چندین قایق پر از مهاجر در سواحل لیبی و ایتالیا دست کم هزار نفر قربانی برجای گذاشته است. در جدید ترین حادثه از این نوع، هفتصد نفر

آگهی

طی هفتۀ جاری غرق شدن چندین قایق پر از مهاجر در سواحل لیبی و ایتالیا دست کم هزار نفر قربانی برجای گذاشته است. در جدید ترین حادثه از این نوع، هفتصد نفر از این مهاجران که عمدتا از کشورهای سوریه، عراق، لیبی، مصر و برخی از کشورهای آفریقایی هستند در نزدیکی آب های لیبی ناپدید شده اند. به گفتۀ مقامات گارد ساحلی ایتالیا که کمک رسانی در دریای مدیترانه را در کنار عملیات تریتون به پیش می برند، این حادثه از سال ۲۰۱۳ به اینسو بی سابقه بوده است.

از زمان شدت یافتن بحران در کشورهای آفریقای شمالی و خاورمیانه، بر تعداد این مهاجران که سوار بر قایق های پرجمعیت به سوی اروپا سرازیر می شوند، افزوده شده و به همان میزان نیز تعداد قربانیان بالا رفته است. کمیسر اتحادیۀ اروپا برای پناهندگان به دلیل بالا بودن تعداد جان باختگان در مدیترانه، این دریا را خطرناک ترین راه در دنیا خواند، این درحالی است که در این سال تعداد کشته شدگان از میان مهاجران ۳۵۰۰ نفر بوده است.

این مهاجران با پرداخت مبالغ نسبتا زیادی به قاچاقچیان انسان مجبور هستند شرایط بسیار بدی را از مبدا یعنی بنادر لیبی تا مقصد یعنی جنوب ایتالیا و اروپا تحمل کنند. گاهی حتی این مهاجران که در میان آن ها زنان و کودکان نیز وجود دارد، مجبورند سوار بر قایق های بادی مدیترانه را پشت سر بگذارند که در اکثر مواقع سفرشان در همان دریا پایان می یابد.

تعداد قربانیان از میان این مهاجران در مقایسه با سه ماهۀ نخست سال جاری افزایش چشمگیری نشان می دهد و نگرانی از احتمال بیشتر شدن این قربانیان را دامن زده است. از اوایل سال ۲۰۱۵ تاکنون، تعداد قربانیان دست کم نهصد نفر عنوان شده است. به این تعداد اگر هفتصد قربانی حادثۀ روز یکشنبه را نیز اضافه کنیم، رقم جان باختگان در آبهای حد فاصل لیبی تا ایتالیا به ۱۵۰۰ نفر می رسد.

در اکتبر سال ۲۰۱۳ و در پی مرگ ۳۶۶ مهاجر در مدیترانه بود که عملیات مارن استروم توسط ایتالیا سازمان داده شد اما بعد از یکسال به دلیل نداشتن بودجۀ کافی متوقف شد. از زمان متوقف شدن این عملیات، طرح تریتون از سوی اتحادیۀ اروپا برای گشت زنی در سواحل جنوبی اروپا آغاز شده است اما عملیات تریتون نیز با کمبود بودجه مواجه است.

بر این ها باید نبود امکانات نظیر کمپ های پناهجویان در جزایر جنوبی ایتالیا و مناطقی مانند لامپدوزا را نیز اضافه کرد. تنها در ماه آوریل ده هزار و ۵۰۰ نفر در کمپ های جنوب ایتالیا از جمله لامپدوزا اسکان داده شده اند در حالیکه ظرفیت این کمپ ها ۸۰ هزار نفر گزارش می شود.

همه روزه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر از مهاجران توسط گارد ساحلی ایتالیا بعد از نجات از دریا به این کمپ ها انتقال داده می شوند. مسئولان امدادرسانی این منطقه می گویند امکانات موجود پاسخگوی تعداد مهاجران نیست. دولت ایتالیا خواستار تشکیل یک نشست اضطراری در اتحادیۀ اروپا در این باره شده است.

حتی اگر این مهاجران زنده هم به سواحل این قارۀ کهن برسند، به دلیل گسترش سیاست ها و قوانین سختگیرانه مهاجرت در برخی از کشورهای اروپایی هیچ تضمینی برای ماندن آن ها در اروپا برایشان وجود ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاره سبز، بهشتی که کابوس پناهجویان شد

واکنش های مختلف به فاجعه انسانی در دریای مدیترانه

مهاجران جان بدربرده از مدیترانه از سفرشان می گویند