آیا نفرتی تی به دنیای ما بازمی گردد؟

آیا نفرتی تی به دنیای ما بازمی گردد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

درۀ پادشاهان در جنوب مصر، باز هم خبرساز شده است. نیکلاس ریوز، باستان شناس و مصر شناس بریتانیایی که پیش از این، با انتشار فرضیۀ خود در مورد مقبرۀ

آگهی

درۀ پادشاهان در جنوب مصر، باز هم خبرساز شده است. نیکلاس ریوز، باستان شناس و مصر شناس بریتانیایی که پیش از این، با انتشار فرضیۀ خود در مورد مقبرۀ نفرتی تی، ملکۀ مشهور و زیباروی مصر، نام خود را بر سر زبان ها انداخته بود، به این کشور رفته است تا این فرضیه را عملی کند. وی سالهاست که در جستجوی یافتن مقبرۀ نفرتی تی است.

این باستان شناس می گوید: «جنبۀ جالب اسکن سطح دیوارها این است که به شما امکان می دهد رنگ های نقاشی های دیواری را پس بزنید و آنچه را که این نقاشی ها مخفی می کرده اند، ببینید. با این پرتونگاری ها می توان شکل فیزیکی لایه های پشت این دیوارها را دید. اسکن این دیوارها، بخش های جالب توجهی را فاش کرده است که طبیعی به نظر نمی رسند.»

به گفتۀ این باستان شناس، نفرتی تی، ملکۀ مصر که چهارده قرب پیش از میلاد مسیح می زیسته، در همان آرامگاهی دفن شده که توتانخامون (توت عنخ آمون)، فرعون مصر به خواب رفته است. توتانخامون پسر «آکن آتون»، فرعون مصر است که در سن ۱۰ سالگی و پس از مرگ پدرش به قدرت رسید و پس از ۹ سال حکومت، در سن ۱۹ سالگی درگذشت. نیکلاس ریوز معتقد است توت عنخ آمون به طور ناگهانی و در سن ۱۹ سالگی درگذشته و از آنجاییکه هیچ آرامگاهی برای این فرعون جوان آماده نشده بود، او را در مقبرۀ مادر ناتنی اش یعنی نفرتی تی که ده سال پیش درگذشته بود، به خاک سپرده اند. نفرتی تی در زبان مصر باستان به معنای «زن زیبارو رسید» است.

تاکنون همه کاوشها برای یافتن آرامگاه نفرتی تی که علاوه بر زیبایی افسانه ای، نقش سیاسی و مذهبی مهمی نیز در آن زمان داشته است، بدون نتیجه مانده اند. بنا به فرضیۀ نیکلاس ریوز، نقاشی هایی که به روی دیواری در داخل آرامگاه «توتانخامون» ترسیم شده، احتمالا درب ورودی اتاقی را که به مقبرۀ نفرتی تی ختم می شود، در پشت خود مخفی کرده اند.

نیکلاس ریوز قرار است پس از کسب موافقت وزارت آثار باستانی مصر، کاوشهای خود را شروع کند. محمد دماتی، وزیر آثار باستانی مصر نسبت به یافتن مومیایی نفرتی تی در این مقبره مطمئن نیست و احتمال می دهد پیکر «کیا» یکی دیگر از همسران توتانخامون یا یکی دیگر از اعضای خانواده در این مقبره قرار داشته باشد.

مومیایی توت آنخامون در سال ۱۹۲۲ در درۀ پادشاهان کشف شد و به عنوان کشف قرن ملقب شده است. این مومیایی به خاطر ماسکی از طلای ناب که پس از مرگ، به روی صورت او گذاشته شده است، شهرت خاصی دارد.

علاوه بر این مومیایی، بیش از ۵۰۰۰ شئی با ارزش از دیگر آثاری بود که در آرامگاه توتانخامون کشف شده است. تا پیش از آغاز ناآرامی ها در مصر، درۀ پادشاهان یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگران خارجی بود.

نفرین توتانخامون و مرگ بسیاری از باستان شناسانی که در کشف آرامگاه او نقش داشتند، سوژه بسیاری از فیلمهای هالیوودی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رواج نبش قبر اجساد مومیایی در پرو؛ اعتقاد به فرازمینی بودن اجداد بشر ریشه در چه دارد؟

کشف سنگ‌نگاره‌های باستانی از انسان‌های ماقبل تاریخ در کنار ردپای دایناسورها در برزیل

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد