مجارستان راه را بر مهاجران بسته است

مجارستان راه را بر مهاجران بسته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مسدود کردن مرز مشترک میان صربستان و مجارستان موجب سرگردانی و تجمع هزاران مهاجر در پشت مرزهای مجارستان شده است. این مهاجران که کیلومترها طی کرده اند

آگهی

مسدود کردن مرز مشترک میان صربستان و مجارستان موجب سرگردانی و تجمع هزاران مهاجر در پشت مرزهای مجارستان شده است. این مهاجران که کیلومترها طی کرده اند تا خود را از طریق مجارستان به کشورهای عضو شنگن برسانند، اکنون تلاش می کنند مسیر خود را از طریق کرواسی و اسلوونی به سمت اتریش و آلمان ادامه بدهند.

نبویشا استفانوویچ، وزیر کشور صربستان که به میان پناهجویان تجمع کرده در مرزهای مجارستان رفته است، در این باره می گوید: «وظیفۀ ما علاوه بر تامین امنیت صربستان به بهترین نحو ممکن، مراقبت از این مردمی است که اینجا جمع شده اند. تلاش می کنیم رفتارمان انسانی باشد اما این مشکل تمام اروپاست و به آسانی نیز حل نمی شود. باید بگویم که این مشکل تنها مختص یک کشور نیست و بویژه در کشوری مثل صربستان که یکی از کوچکترین کشورهای اروپاست نباید دنبال راه حل گشت.»

دولت مجارستان می گوید به هیچ وجه اجازۀ ورود مهاجران را به این کشور نمی دهد و قصد دارد در مرزهای مشترک خود با کشورهایی نظیر رومانی نیز به احداث دیواری از سیم خاردار ادامه بدهد. همین امر با اعتراض مقامات رومانی مواجه شده است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در یک گفتگوی تلویزیونی با تاکید بر اینکه مرزهای این کشور بسته خواهند ماند، می گوید: «اگر کسی ادعای پناهجو بودن می کند، می تواند در صربستان به عنوان پناهنده ثبت نام کند. از آنجاییکه صربستان یک کشور امن محسوب می شود اگر این افراد تقاضای پناهندگی خود را در آنجا ارائه نکنند این تقاضا در جاهای دیگر نیز رد خواهد شد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بسیاری از مهاجران در انتظار بازگشایی مرز صربستان و مجارستان، در مناطق همجوار با دیواری از سیم خاردار مستقر شده اند. بسیاری دیگر نیز می گویند در صورتیکه این مرز بسته بماند، از طریق کرواسی و اسلوونی خود را به اتریش خواهند رساند.

بوداپست از روز سه شنبه ارتش را در طول ۱۷۵ کیلومتر از مرزهای خود با صربستان مستقر کرده و تهدید کرده است در صورت دستگیری مهاجرانی که تلاش کنند از سیم خاردار عبور کنند، آنها را به زندان محکوم خواهد کرد.

طی هفته های اخیر بیش از ۲۰۰ هزار مهاجر با عبور از صربستان و از طریق مجارستان که عضو اتحادیۀ اروپاست، خود را به اروپای غربی رسانده اند.

به گفتۀ سازمان اروپایی فرانتکس، از آغاز سال جاری میلادی دست کم ۵۰۰ هزار مهاجر پس از عبور از کشورهای ترکیه، یونان، صربستان و مجارستان خود را به اروپا رسانده اند. این میزان مهاجر در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده است. آلمان مقصد اصلی این مهاجران است و علیرغم پذیرش بیشترین مهاجر، آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور از سران کشورهای اروپایی خواسته است یک نشست فوق العاده را برای حل این معضل و توزیع مهاجران در کشورهای مختلف برگزار کنند.

روزانه بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ مهاجر از مرزهای اتریش وارد آلمان می شوند و دولت این کشور اعلام کرده است به دلیل عدم امکانات در پذیرایی مهاجران بیشتر، از این پس مرزهای خود را کنترل می کند.

این درحالیست که روزانه بر تعداد قربانیان عزیمت گروهی مهاجران به سوی اروپا افزوده می شود. روز سه شنبه ۲۲ مهاجر دیگر که تلاش می کردند با قایق های بادی از ترکیه خود را به یونان برسانند، غرق شدند که در میان آنها چهار کودک نیز دیده می شود.

جنگ در عراق و سوریه موجب شده که هزاران نفر از این کشورها بگریزیند و به کشورهای اروپایی پناه بیاورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش پناهجویان برای رفتن به اروپا از راه زمینی ترکیه به یونان

اختلاف نظر بر سر مهاجرین در میان اتحادیه اروپا

مجارستان آخرین نقطه مرزی خود با صربستان را بست