Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اختلاف نظر بر سر مهاجرین در میان اتحادیه اروپا

اختلاف نظر بر سر مهاجرین در میان اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سیل مهاجر به مرزهای اتحادیه اروپا ادامه دارد. تنها در هشت ماه گذشته بیش از پانصد هزار آواره عمدتا از سوریه و لیبی به اروپا پناه آورده اند.اما اتحادیه اروپا با شکاف و اختلاف نظر در مورد سهمیه پذیرش پ

آگهی

سیل مهاجر به مرزهای اتحادیه اروپا ادامه دارد. تنها در هشت ماه گذشته بیش از پانصد هزار آواره عمدتا از سوریه و لیبی به اروپا پناه آورده اند.

اما اتحادیه اروپا با شکاف و اختلاف نظر در مورد سهمیه پذیرش پناهجویان دست بگریبان است.

آلمان با برخورداری از اقتصاد پر رونق و وحشت از جمعیتی که بسرعت پیر می شود، به هشتاد هزار پناهجو خوش امد گفته است، اما این امر برای کشورهای عمدتا اروپای شرقی که خود با مسئله مهاجرین غیرقانونی و اقتصاد ضعیف روبرویند، مسیر نیست.

آیا این به معنی پایان اتحاد در اتحادیه اروپاست یا اعضاء مثل گذشته به نوعی مصالحه دست خواهند یافت؟

جهان با عظیم ترین موج مهاجر از زمان چنگ جهانی دوم تاکنون روبروست. از آغاز سال، بیش از پانصد هزار نفر به اروپا گریخته اند. باوجود این، اتحادیه اروپا تاکنون نتوانسته است بروی راهبردی هماهنگ برای از میان برداشتن اختلاف میان اعضاء توافق کند.

آلمان می گوید آماده پذیرش هشتصد هزار پناهجو در سال جاری است در حالیکه مجارستان بدور مرزش با صربستان دیوار کشیده است.

با آنتونیو گوترس، از آژانس آوارگان سازمان ملل به گفتگو نشسته ایم.

یورونیوز: به دیواری اشاره می کنم که مجارستان در مرزش با صربستان کشیده است، و نیز قوانین سختگیرانه ای که در مورد مهاجرت وضع کرده است که بر اساس آن عبور از دیوار جرمی است که برای آن مجازات تعیین شده است. آیا این قوانین با قوانین بین المللی مغایرت ندارد؟

آنتونیو گوترس: اگر شرایط چنان می بود که مهاجرین در بدو ورود به اروپا، در خاک یونان یا ایتالیا، با اوضاع سازمان یافته روبرو می شدند که با حفظ هرمتشان، مراحل قانونی پناهجویی را طی کرده و کشور نهایی محل اسکانشان از قبل تعیین می شد، مجارستان ناچار نمی شد به تنهایی برای حفظ مرزهایش اقدام کند.

یورونیوز:اما شما خود در مقام نخست وزیری قرار داشتید. مردم می گویند چرا نخست به مسائل و شهروندان خودمان کمک نکنیم؟ چرا اینهمه مهاجر بپذیریم؟

آنتونیو گوترس: این در صورتی است که مهاجرت در چهارچوب مقررات و بدون دخالت قاچاقچیان انسان و اوضاع آشفته انجام شود که اروپا بخاطر مختصات جمعیتش به آن نیازمند است. اما، سیل کنونی مهاجر به اروپا گزینه ما نیست. این یک اجبار قانونی است. کشورها حق دارند در مورد سیاستهای مهاجرت برای خود تصمیم بگیرند….حق دارند بگویند مهاجر نمی خواهند. اما اگر یک خانواده سوری که خانه اش بمباران و اعضای خانواده اش کشته شده اند، به اروپا بیاید، هر کشور اروپایی موظف است به آنها پناه بدهد.

ما تاکنون از حدود چهارصد هزار نفر صحبت می کردیم که از راه مدیترانه به اروپا می آمدند. جمعیت اتحادیه اروپا بالغ بر پانصد و هشت میلیون نفر می شود. در لبنان، یک سوم جمعیت کشور در حال حاضر آوارگان سوری و فلسطینی هستند. بنابراین روشن است که اگر کشورهای اروپایی متحد باشند، اگر با یکدیگر همکاری کنند و سهم منصفانه خود را بپذیرند، این بحران قابل حل خواهد بود. اما اگر این هرج و مرج و بحران ادامه یابد، این برای مردم و برای اتحادیه اروپا یک فاجعه خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت آبجو در سراسر اروپا؛ تماشاگران مسابقات فوتبال یورو ۲۰۲۴ چقدر می‌پردازند؟

نکات بهداشتی توصیه شده پیش از سفر به کشوری اروپایی که در آن تب دنگی شایع است

جریان راست افراطی چگونه رگ خواب جوانان اروپایی را بدست آورد؟