بسته شدن مرز مجارستان با صربستان و تجمع صدها پناهجو در پشت حصار مرزی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بسته شدن مرز مجارستان با صربستان و تجمع صدها پناهجو در پشت حصار مرزی

مجارستان با اعلام وضعیت اضطراری در ارتباط با افزایش ورود پناهجویان به این کشور، از دوشنبه شب مرزهای خود با صربستان را بطور کامل بست. در نتیجه این اقدام، صدها پناهجو در مرز شمالی صربستان با مجارستان در پشت حصارهایی که با سیم خاردار پوشانده شده است، تجمع کردند.

مجارستان در حال گسترش حصارکشی در طور مرز خود با رومانی است. اتحادیه اروپا با محکومیت این اقدام مجارستان، آن را مخالف روح اتحادیه اروپا دانسته است. مجارستان بر اساس قانون جدید ۱۷۶ پناهجویی را که سعی کردند از حصار مرزی عبور کنند، دستگیر کرده است که برخی از آنها دست به اعتصاب غذا زده اند.

مصطفی پناهجوی سوری می گوید: «ما اینجا اعتصاب غذا کرده ایم. از اینجا تکان نمی خوریم تا وقتی اجازه دهند به وین برویم. می خواهیم به وین برویم. نمی خواهیم در این کشور بمانیم. ما آنها را دوست داریم اما خانواده من در بلژیک هستند و من می خواهم به آنها بپیوندم.»

با بسته شدن مرز مجارستان برخی پناهجویان تصمیم گرفته اند تا از مسیر رومانی و کرواسی راهی برای رفتن به اتریش و آلمان پیدا کنند. در همین حال برخی پناهجویانی که وارد خاک مجارستان شده اند از نبود آب و غذا به مدت چند روز شکایت دارند.

یک پناهجوی افغان می گوید: «پلیس به ما گفت که نباید این حصار را لمس کنیم. اگر به این حصارها دست بزنیم ما را به زندان می برند.»

برخی فعالان حمایت از پناهجویان به مرز صربستان با مجارستان رفته اند تا به پناهجویان توصیه کنند مسیر دیگری را امتحان کنند. با این حال برخی با پاره کردن حصار سعی می کنند وارد مجارستان شوند.

آندرآ هایاگوش، خبرنگار یورونیوز از مجارستان می گوید: «همانطور که می بینید در اینجا در حال تعمیر بخشی از حصاری هستند که کسانی آنرا پاره کرده اند. کسانی که حصار را پاره کنند بر اساس قانون جدید که از سه شنبه اجرای آن آغاز شده، مرتکب جرم شده و به زندان می روند.»