پلیس مجارستان مهاجران را به اردوگاه روشکه بازگرداند

پلیس مجارستان مهاجران را به اردوگاه روشکه بازگرداند
نگارش از Euronews

دهها پناهجویی که تلاش می کردند خود را به ایستگاه قطار بوداپست برسانند، توسط پلیس به اردوگاه «روشکه» در جنوب مجارستان برگردانده شدند. این مهاجران روز

دهها پناهجویی که تلاش می کردند خود را به ایستگاه قطار بوداپست برسانند، توسط پلیس به اردوگاه «روشکه» در جنوب مجارستان برگردانده شدند. این مهاجران روز گذشته و پس از درگیری با پلیس در شهر مرزی روشکه در جنوب این کشور تلاش می کردند با پای پیاده خود را به پایتخت مجارستان برسانند اما با ممانعت پلیس مواجه شدند.

منابع خبری تعداد این مهاجران را دست کم ۳۰۰ نفر عنوان می کنند که عمدتا اهل سوریه، عراق و افغانستان هستند.

دولت مجارستان طی روزهای گذشته حرکت قطارهای حامل مهاجران از بوداپست به سوی کشورهای اتریش و آلمان را متوقف کرده است. روز پنجم سپتامبر نیز، پلیس مجارستان پس از متوقف کردن یک قطار از مهاجران در بوداپست، آنها را به اردوگاهی در حومۀ این شهر انتقال داد.

هزاران مهاجر با عبور از مجارستان، تلاش می کنند خود را به آلمان و اتریش برسانند. مجارستان در مناطق جنوبی مرز خود با صربستان با احداث دیوارهایی از سیم خاردار درصدد ممانعت از ورود مهاجران به این کشور است. با اینحال، این مهاجران که تعداد آنها تنها در ماه اوت، ۵۰ هزار نفر گزارش شده است پس از عبور از کشورهایی نظیر یونان و مقدونیه تلاش می کنند به هر قیمتی خود را از طریق بوداپست به اتریش و آلمان برسانند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به تازگی در جریان دیدار با مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، مسالۀ مهاجران را مشکل آلمان دانسته و تاکید کرده است همه مهاجران می خواهند به آلمان بروند و همین مانع اجرای قانون دوبلین در مورد این مهاجران است.

براساس قانون دوبلین، هر مهاجری باید در نخستین کشوری که وارد می شود، ثبت نام شده و درخواست پناهندگی خود را اعلام کند که در این صورت امکان عزیمت به کشور دیگر و درخواست پناهندگی از وی گرفته می شود.

تنها در هشت ماهۀ نخست سال جاری بیش از ۱۵۰ هزار مهاجر وارد مجارستان شده اند. آلمان نیز اعلام کرده است که در سال جدید بیش از ۸۰۰ هزار مهاجر وارد این کشور می شوند. رئیس جمهوری فرانسه نیز از تصمیم این کشور برای پذیرش ۲۴ هزار پناهنده طی دوسال آینده خبر داده است.

جنگ در سوریه و عراق موجب افزایش تعداد مهاجران شده که بیشتر آنها نیز زنان و کودکان هستند. بسیاری از این مهاجران که با پرداخت مبالغ هنگفت به قاچاقچیان از مرزهای این کشورها عبور می کنند با خطر مرگ روبرو هستند. چندی پیش، پلیس اتریش با جسد ۷۱ مهاجر روبرو شده که در یک کامیون در مرز این کشور رها شده بودند.

مطالب مرتبط