بحران مهاجرت و تلاش اروپا برای دستیابی به یک راه حل مشترک

بحران مهاجرت و تلاش اروپا برای دستیابی به یک راه حل مشترک
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اروپا برای مقابله با موج گسترده مهاجران و پناهجویانی که از راه های گوناگون خود را به این قاره می رسانند چه خواهد کرد؟ رهبران اروپایی اینک برای حل

آگهی

اروپا برای مقابله با موج گسترده مهاجران و پناهجویانی که از راه های گوناگون خود را به این قاره می رسانند چه خواهد کرد؟ رهبران اروپایی اینک برای حل این بحران از چند صدایی و نبود یک سیاست مشترک رنج می برند. گره اصلی این مشکل در واقع نبود همگرایی و نگاه واحد به معضل مهاجرت در میان کشورهای حوزه اروپا است.

کمیسیون اروپا که پیش از این نتوانست طرح سهمیه بندی مهاجران را به تایید اعضا برساند، قصد دارد تدابیری فوری برای پیشگیری از فجایع انسانی و چگونگی کنترل اوضاع در شرایط اضطراری اتخاذ کند. از جمله این تدابیر تقسیم بیش از چهل هزار پناهجو در میان کشورهای داوطلب و برداشتن باری است که اینک بر دوش ایتالیا و یونان سنگینی می کند. این دو کشور مقصد اولیه انبوه مهاجرانی بود که در طول تابستان از طریق مدیترانه خود را به سواحل اروپا رساندند.

آلمان و فرانسه ضمن استقبال از این طرح، رویکرد برخی از کشورهای حوزه اروپا از جمله مجارستان را که با ایجاد موانع از ورود روزانه صدها و حتی هزاران پناهجو به خاک خود جلوگیری می کنند، مورد انتقاد قرار داده اند. از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون یکصد و چهل هزار پناهجو که اغلب آنها را اتباع کشورهای عراق، سوریه و افغانستان تشکیل می دادند، از طریق مرز مجارستان به سمت غرب اروپا حرکت کردند.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه روز یکشنبه در واکنش به رویکرد برخی کشورها در قبال این بحران گفت: « افرادی که بواسطه تنش های سیاسی و جنگ از کشورشان گریخته اند، باید پذیرفته شوند. این اقدام در راستای درخواست پناهندگی صورت می گیرد که باید به آن پاسخ داده شود. مجارستان بخشی از اروپا است. اروپایی که دارای ارزش های خود است و آنها با ایجاد موانع این ارزش ها را نادیده می گیرند.»

چهاردهم سپتامبر قرار است وزرای کشور بیست و هشت عضو اتحادیه اروپا در بروکسل گردهم آیند تا راههای عملی مقابله با بحران مهاجرت را مورد بررسی قرار دهند.

وزرای کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا پیش از این خواستار ایجاد فوری مرکزی در یونان و ایتالیا برای بررسی و شناسایی هویت افراد متقاضی پناهندگی و تفکیک آنها از دیگر مهاجران شده اند.

اروپا اینک مسئولیت سنگینی را بر دوش خود احساس می کند. در هفت ماه نخست سال جاری حدود سیصد و چهل هزار نفر خود را به مرزهای اروپا رساندند که این میزان نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش نشان می دهد.

به باور برخی کارشناسان، اروپایی با درهای باز و بازارهای کار منعطف می تواند از بحران مهاجرت به عنوان فرصتی برای جذب نیروی مستعد کار، رونق تولید و کمک به رشد اقتصادی استفاده کند، همانطور که آمریکا در قرن بیستم با همین رویکرد توانست از موج گسترده مهاجرانِ عمدتا اروپایی بهترین بهره را ببرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج نظرسنجی: تنها ۱۰ درصد اروپایی‌ها باور دارند که اوکراین می‌تواند روسیه را شکست دهد

گزارش اندیشکده بریتانیایی: روسیه به دنبال افزایش ظرفیت خود برای بی‌ثبات کردن کشورهای اروپایی است

وقتی آلبانی مهاجران ورودی ایتالیا را می‌پذیرد؛ ترفندی تبلیغاتی یا راهی برای جبران گذشته تاریخی؟