در حضور وزیر خارجه بریتانیا سفارت این کشور در تهران بازگشایی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مهران احمدی
در حضور وزیر خارجه بریتانیا سفارت این کشور در تهران بازگشایی شد

با نواخته شدن سرود ملی بریتانیا و برافراشته شدن پرچم این کشور در حیاط سفارتخانه آن در تهران و در حضور فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا سفارتخانه این کشور رسما در ایران بازگشایی شد.

سفارت بریتانیا در تهران در سال ۲۰۱۱ و در پی حمله طرفداران تندروها در حکومت ایران تعطیل شده بود. اما اینک با به توافق رسیدن ایران با قدرتهای جهانی بر سر برنامه هسته ای این کشور، بریتانیا و ایران در جهت عادی سازی روابط حرکت می کنند.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا می گوید: «بی اعتمادی زیادی وجود دارد اما اهمیت نمادین بازگشایی سفارتخانه ها در هر کدام از کشورها در این است که ما تصمیم گرفته ایم که با یکدیگر گفتگو کنیم و دست به همکاری در حوزه هایی بزنیم که با یکدیگر منافع مشترک داریم و مواضع مان را در حوزه هایی که توافق نداریم با گفتگوی منظم مطرح کنیم. این همان چیزی است که محور دیپلماسی است.»

وزیر خارجه بریتانیا در سفر خود به ایران با بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران دیدار کرد. قرار است آقای هاموند با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز دیدار کند و در کنفرانسی خبری با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود شرکت کند.

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران می گوید: «چهار سال از بسته شدن سفارتخانه بریتانیا در تهران می گذرد. علی رغم همه اعتراضات داخلی این سفارتخانه مجددا در تهران شروع به کار کرد تا سرآغاز فصل جدیدی در روابط دیپلماتیک دو کشور ایران و بریتانیا باشد.»

در همین حال روز یکشنبه سفارت ایران در بریتانیا نیز بازگشایی شد اما روابط دو کشور فعلا در سطح کاردار باقی می ماند. مراسم بازگشایی سفارت ایران در لندن در منطقه کنزینگتون و در اقامتگاه سفیر ایران برگزار شد.