Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پارلمان کوزوو با تشکیل دادگاه جنایات جنگی موافقت کرد

پارلمان کوزوو با تشکیل دادگاه جنایات جنگی موافقت کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پارلمان کوزوو روز دوشنبه با تشکیل دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی موافقت کرد. این دادگاه به منظور بررسی جنایات جدایی طلبان آلبانیایی تبار کوزوو علیه صرب

آگهی

پارلمان کوزوو روز دوشنبه با تشکیل دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی موافقت کرد. این دادگاه به منظور بررسی جنایات جدایی طلبان آلبانیایی تبار کوزوو علیه صرب ها در زمان جنگ داخلی تشکیل می شود.

تشکیل این دادگاه که یکی از خواسته های اتحادیۀ اروپاست، منوط به تغییرات در قانون اساسی کوزوو بود که با رای نمایندگان عملی می شود.

هاشم تاچی، وزیر خارجۀ کوزوو به هنگام رای گیری با حضور در پارلمان از نمایندگان خواست به تشکیل این دادگاه رای مثبت بدهند.

وی گفت: «این دادگاه موجب حرکت همه ما به جلو بدون تفاوت های سیاسی خواهد شد و زمینه های همکاری نزدیک با اتحادیۀ اروپا، ناتو و آمریکا را فراهم می کند. من از شما قانونگذاران دعوت می کنم به تشکیل این دادگاه ویژه رای موافق بدهید.»

پارلمان کوزوو در ماه گذشته به تشکیل این دادگاه رای منفی داده بود. از جمله اتهامات وارده به ارتش جدایی طلب آلبانیایی تبارهای کوزوو، تجارت اعضای بدن صرب های زندانی در زمان جنگ داخلی در این منطقه در فاصلۀ سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ است. این دادگاه همچنین موظف است در مورد مفقود شدن دست کم ۲۵۰ نفر از اعضای صرب که به اسارت گروه جدایی طلب کوزوو تحقیق کند.

در زمان جنگ داخلی کوزوو، هاشم تاچی رهبری ارتش جدایی طلب آلبانیایی تبارهای کوزوو را به عهده داشت. وی اتهامات وارده در گزارش شورای اروپا مبنی بر تجارت اعضای بدن صرب های زندانی را رد کرده است.

هشتاد و دو نفر از نمایندگان مجلس با تغییرات در قانون اساسی و تشکیل این دادگاه موافقت کرده اند. قرار است دادگاه جنایات جنگی گروه جدایی طلب آلبانیایی تبار کوزوو از سال آینده کار خود را آغاز کند.

اختلاف میان کوزوو و صربستان هنوز ادامه دارد. کوزوو در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرده اما صربستان هنوز کوزوو را یکی از بخش های کشور خود می داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت شهرداران آلبانیایی در همه‌پرسی چهار ناحیه صرب‌نشین شمال کوزوو رقم می‌خورد

کوزوو برای توسعه «نیروی نظامی رسمی» از آمریکا تسلیحات مدرن دریافت می‌کند

سفر بدون نیاز به روادید اتحادیه اروپا برای شهروندان کوزوو اجرایی شد