بروکسل در انتظار دریافت طرح جدید یونان برای خروج از بن بست مالی

بروکسل در انتظار دریافت طرح جدید یونان برای خروج از بن بست مالی
نگارش از Euronews

دو روز پس از رای منفی ۶۱,۳۱ درصد از مردم یونان به شرایط مطرح شده توسط وام دهندگان بین المللی برای پرداخت کمکهای مالی به این کشور، نخست وزیر یونان روز

دو روز پس از رای منفی ۶۱,۳۱ درصد از مردم یونان به شرایط مطرح شده توسط وام دهندگان بین المللی برای پرداخت کمکهای مالی به این کشور، نخست وزیر یونان روز سه شنبه در نشست اضطراری رهبران منطقه یورو در بروکسل حضور خواهد یافت تا طرح جدیدی را برای خروج کشورش از بحران مالی کنونی ارایه دهد.

از آتن درخواست شده تا برنامه ای «جدی» برای بازپرداخت ۳۲۳ میلیارد یورو بدهی این کشور به وام دهندگان بین المللی ارایه کند.

بانکهای یونان همچنان روزهای سه شنبه و چهارشنبه تعطیل خواهند بود و بانک مرکزی اروپا نیز همچنان فشارش را بر بانکهای یونان حفظ کرده و از اعطای وام های اضطراری با شرایطی آسانتر خودداری کرده است.

از سوی دیگر، کمیسیون اروپا نیز در تلاش برای از سر گیری مذاکرات با یونان است. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا روز سه شنبه طی سخنانی در پارلمان اروپا تاکید کرد که اکنون توپ در زمین دولت یونان است.

او گفت: «دولت یونان امروز باید در بروکسل توضیح دهد که چگونه می خواهد ما را از وضعیت موجود خارج کند. کمیسیون اروپا و رئیس آن آماده است تا هر چه را که لازم است در یک دوره زمانی معقول انجام دهد تا توافقی حاصل شود.»

عصر روز دوشنبه نیز رهبران دو کشور آلمان و فرانسه برای یافتن زمینه های مشترک در قبال وضعیت یونان پس از همه پرسی یکشنبه، با یکدیگر به گفتگو نشستند. آنها به این نتیجه رسیدند که فشارها را بر نخست وزیر یونان تا رسیدن به نتیجه ای مطلوب حفظ کنند.

مطالب مرتبط