تحریمهای تسلیحاتی ایران، مرحله دشوار مذاکرات با قدرت های جهانی در وین

تحریمهای تسلیحاتی ایران، مرحله دشوار مذاکرات با قدرت های جهانی در وین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گفتگوهای هسته ای میان ایران و شش قدرت برتر جهان تا پایان هفته جاری ادامه خواهد یافت. این خبری بود که روز سه شنبه توسط برگزارکنندگان این مذاکرات اعلام

آگهی

گفتگوهای هسته ای میان ایران و شش قدرت برتر جهان تا پایان هفته جاری ادامه خواهد یافت. این خبری بود که روز سه شنبه توسط برگزارکنندگان این مذاکرات اعلام شد.

محدودیت های گسترده اعمال شده توسط سازمان ملل متحد در زمینه برنامه های موشکی ایران و تحریم های تسلیحاتی این کشور، بر گفتگوهای هسته ای وین سایه انداخته و از عمده دلایلی است که منجر به طولانی شدن این دور از گفتگوها شده است.

ایرانی ها می خواهند تحریم های موشک بالستیک برداشته شود و می گویند دلیلی وجود ندارد که موضوع این موشک ها را به موضوعات هسته ای ارتباط داد، امری که غرب تاکنون از تن دادن به آن خودداری کرده است.

علی واعظ، تحلیلگر ارشد گروه بین المللی بحران (ICG) می گوید: «استدلالی که طرف ایرانی استفاده می کند این است که اگر تحریم های تسلیحاتی همچنان باقی بماند، چه معیار و چه اهداف تعیین شده ای برای لغو آنها در آینده وجود دارد. آیا این تحریم ها قرار است در ۲ یا ۵ سال دیگر و یا ۱۰ سال دیگر برداشته شود و یا این تحریم ها بطور نامحدود حفظ می شود؟ و استدلال طرف مقابل نیز این است که اگر تحریم های تسلیحاتی برداشته شود، آن هم در شرایطی که خاورمیانه درگیر آشوب است، این ممکن است پیام بسیار اشتباهی به کشورهای منطقه بفرستد و این موافقتنامه تبدیل به یک توافق سمی شود. اینها نگرانی های جدی سیاسی هستند که هر دو سو دارند.»

امید می رود در پایان این دور از مذاکرات، پس از سیزده سال به بن بست کنونی پایان داده شود.

ریحانه مظاهری، خبرنگار یورونیوز در وین می گوید: «حل مشکلات باقیمانده به زمان بیشتری نیاز دارد. این مهمترین خبری است که طی ساعات گذشته از درون اتاق های مذاکره بیرون آمده، اگرچه مذاکره کنندگان تاکید دارند که زمان مذاکرات را تمدید نخواهند کرد. طی دو روز گذشته مذاکرات میان وزرا و معاونان آنها حتی تا پاسی از شب هم ادامه داشت. طرفین تاکید می کنند که زمان حل اختلافات موجود، یا اکنون است یا هیچوقت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لحظه شماری ایرانیان برای لغو تحریم ها

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود

هفت‌برابر گرم‌تر از خورشید؛ دانشمندان کُره‌ای با همجوشی هسته‌ای رکورد شکستند