لحظه شماری ایرانیان برای لغو تحریم ها

لحظه شماری ایرانیان برای لغو تحریم ها
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در بازار بزرگ تهران، جایی که قلب اقتصادی پایتخت ایران به شمار می آید، مردم عادی و تجار ثروتمند، همه منتظر نتیجه نهایی مذاکرات هسته ای و برداشته شدن

آگهی

در بازار بزرگ تهران، جایی که قلب اقتصادی پایتخت ایران به شمار می آید، مردم عادی و تجار ثروتمند، همه منتظر نتیجه نهایی مذاکرات هسته ای و برداشته شدن تحریم هایی هستند که سالها است فشار سنگینی را به مردم و دولت وارد کرده است. در این مرکز بزرگ اقتصادی، فروشندگان و مردم همه از رکورد سخن می گویند.

یک فروشنده اینچنین ابراز نارضایتی می کند: «دلار بالا رفته و قدرت خرید مردم پایین آمده است. وضعیت کاسبی مطلوب نیست. همه فروشنده ها از بیکاری دم در ایستاده اند.»

تحریم های بین المللی نه تنها تولید و گردش مالی را در ایران مختل کرده، بلکه بخش هایی حیاتی نظیر بهداشت و درمان را نیز تحت تاثیر قرار داده است. کمبود دارو اینک افراد مبتلا به بیماری های خاص را با مشکلات اساسی مواجه ساخته است.

دکتر زهره ناهید صاحب یک داروخانه در این زمینه معتقد است: «داروهای خاص یا بعضی داروهای سرطانی، گاهی با تاخیر وارد می شد و قیمتش هم بالا می رفت. من امیدوارم که این مذاکرات مثبت پیش برود و به نتیجه برسد تا فشار از روی مردم نه تنها در زمینه دارویی بلکه در همه زمینه ها برداشته شود.»

مهدی یک کافه دار تهرانی است که تبعات ناشی از رکود اقتصادی موجود و بالا رفتن قیمت ها را به خوبی تجربه کرده است. از نگاه او لغو تحریم ها همه مشکلات را حل نخواهد کرد: «انتظار ندارم با برداشته شدن تحریم، دلار سه هزار تومانی، هزار تومن بشود. این انتظار بیهوده ای است. ولی اینکه انتظار داشته باشید بازار تکانی بخورد، از رکود دربیاد و سرمایه ها به جریان بیافتد، همین باعث رونق کسب و کار می شود.»

اقتصاد ایران با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند که علت همه آنها تحریم های بین المللی نیست. بسیاری از تحلیلگران اقتصادی و نیز دولتمردان فعلی، سیاست های غلط اقتصادی به اجرا گذاشته شده در دو دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را عامل اصلی نابسامانی های موجود می دانند. به اعتقاد آنها تحریم ها نیز فشار مضاعفی را بر اقتصاد بیمار ایران وارد کرده است.

در گزارش جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز از تهران آمده است: «رفع تحریم ها و رونق کسب و کار به اولویت جدی مردم ایران تبدیل شده است. مردمی که اینروزها با امید شنیدن خبر برچیده شدن تحریم ها، مذاکرات هسته ای وین را با دقت پیگیری می کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد