اوکراین، داعش و مهاجرت؛ سه موضوع اصلی دهمین نشست گلوبسک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوکراین، داعش و مهاجرت؛ سه موضوع اصلی دهمین نشست گلوبسک

دهمین نشست گلوبسک، نشستی که به بحث پیرامون امنیت جهانی می پردازد در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی برگزار شد. دو بحران مهاجرت، و ثبات در اوکراین از جمله محورهای گفتگوهای رهبران و مقامات اروپایی حاضر در این نشست بود.

رابرت واس، بنیانگذار گلوبسک می گوید: «اروپا در عرصه های مختلف با چالشهای امنیتی بی سابقه ای مواجه است، نه تنها ثبات در اوکراین، که متزلزل شده، بلکه تنش با روسیه که احتمالا روابط را در دهه آتی تبیین می کند و همچنین خیل عظیم مهاجران از شمال آفریقا، از جمله چالش های موجود هستند.»

پدیده ای بنام داعش و جنگ و درگیری در خاورمیانه از دیگر محورهای نشست گلوبسک بود. فلاح مصطفی، وزیر خارجه اقلیم کردستان عراق گفت: «برای پناهندگان محیطی امن و مطمئن را فراهم کرده ایم اما این کافی نیست، چرا که این افراد نیازمند خدمات، سرپناه، غذا، بهداشت و آموزش و پرورش هستند. از جامعه بین الملل می خواهیم که ما را در تامین آینده ای مناسب برای پناهندگان یاری کند.»

جهان امروز پس از دو جنگ جهانی خانمانسوز همچنان شاهد جنگ و خونریزی است. افزایش شمار مهاجران در شرف خلق بحرانی جدید و جهانی است و پدیده ای بنام تغییرات آب و هوایی نیز در کنار جنگها و درگیری ها، آینده جهان و بشر را تهدید می کند.