بارش کم باران؛ تهدیدی برای صادرات گندم روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بارش کم باران؛ تهدیدی برای صادرات گندم روسیه

گزارش تفصیلی

تولید کنندگان گندم ناحیه روستف در روسیه امیدوارند که در هفته های آتی بارش باران مزرعه های آنها را از خطر کم آبی نجات دهد. در صورت نباریدن باران، تولید گندم امسال این ناحیه با کاهش پنج تا بیست درصدی روبرو خواهد بود.

رومن باندارف، مسئول بخش بهره برداری کشاورزی وابسته به نهاد “آر زد اگرو” (RZ Agro) درباره تاثیر باراش باران بر میزان کشت گندم گفت: «از پاییز سال گذشته شرایط اقلیمی دشواری داشته ایم. با کمبود جدی رطوبت مواجه بودیم. در ابتدای ماه آوریل، باران بارید و میزان رطوبت خاک را افزود. این میزان بارش اجازه افزایش میزان گندمها و رسیدن به این میزانی که می بینید را داد.»

روستوف، کراسنودار و ولگوگراد سه ناحیه در روسیه هستند که بخاطر صادرات گندم بخصوص به آفریقای شمالی و خاورمیانه از طریق دریای سیاه اهمیت دارند.

یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان غلات سقوط ارزش روبل در مقابل دلار در سال ۲۰۱۴ میلادی است. این امر بویژه در هزینه های مربوط به نگهداری و خرید ماشین آلات کشاورزی خود را نشان می دهد.

آندره شیرای، مدیر شرکت “آر زد اگرو” در ناحیه دونسکوی، درباره دلیل خرید ماشین آلات ساخت خارج گفت: «پیش از سال ۲۰۱۱، ما تنها ماشین آلات ساخت روسیه را داشتیم. از سال ۲۰۱۱ آغاز به خرید ماشین آلات ساخت خارج را کردیم. این ماشین آلات از لحاظ مصرف انرژی به صرفه تر هستند و اجازه صرفه جویی در سوخت و لوازم یدکی را به ما می دهند.»

برای برداشت دو و نیم تن گندم در هکتار، مزارع با کیفیت جنوب روسیه نیازمند حدود ۲۰ میلیمتر بارش باران در ماه هستند. این درحالیست که مزارعی با کیفیت کمتر و در صورت بارش باران تنها یک و نیم تن گندم در هکتار محصول می دهند.