Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دشواری ائتلاف احزاب در ترکیه

دشواری ائتلاف احزاب در ترکیه
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالی که حزب عدالت و توسعه کمتر از ۴۱ درصد آرا را در انتخابات پارلمانی ترکیه به دست آورده است، احمد داود اوغلو نخست وزیر این کشور از پیروزی مجدد

آگهی

در حالی که حزب عدالت و توسعه کمتر از ۴۱ درصد آرا را در انتخابات پارلمانی ترکیه به دست آورده است، احمد داود اوغلو نخست وزیر این کشور از پیروزی مجدد حزب خود سخن می گوید.

رئیس جمهوری ترکیه به سهم خود احزاب سیاسی کشورش را به حفظ «ثبات» و «همکاری با روحیه اعتماد» دعوت کرد. رجب طیب اردوغان گفت که هیچ حزبی نمی تواند بتنهایی کشور را اداره کند.

احزاب جمهوریخواه خلق، حرکت ملی و دموکراتیک خلق ها نیز به ترتیب ۲۵، ۱۶/۳ و ۱۳ درصد آرا را به دست آوردند.

با از دست رفتن اکثریت مطلق حزب عدالت و توسعه، اکنون حزب دست راستی حرکت ملی نقش تعیین کننده ای در ائتلاف آتی حاکمیت خواهد داشت.

دولت باغچه لی رهبر این حزب می گوید: «یک امکان این است که عدالت و توسعه با حزب دموکراتیک خلق ها ائتلاف کند و امکان دوم ائتلاف این دو حزب با حزب جمهوریخواه خلق است. اگر هیچکدام از اینها نشد، چاره در انتخابات زودرس خواهد بود.»

با موفقیتی که حزب دمکراتیک خلق ها در انتخابات اخیر به دست آورد، این نخستین بار است که آرای پارلمانی یک حزب نزدیک به کردهای ترکیه از مرز ده درصد می گذرد.

با نتایج به دست آمده و از دست دادن اکثریت مطلق پارلمان برای حزب اسلام گرای عدالت و توسعه، آقای اردوغان دیگر قادر به تحقق ایده تقویت ریاست جمهوری از راه تغییر قانون اساسی نخواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب دموکراتیک خلق ها؛ پیروزی مشترک برای زیستن بدون تبعیض

«پیام هایی که مردم ترکیه در انتخابات مجلس به حکومت دادند»

شادی کردهای ترکیه از نتایج انتخابات پارلمانی