Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شادی کردهای ترکیه از نتایج انتخابات پارلمانی

شادی کردهای ترکیه از نتایج انتخابات پارلمانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شامگاه یکشنبه و پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان ترکیه، کردهای این کشور در شهرهای مختلف از جمله استانبول و دیاربکر به خیابان ها آمده و به پایکوبی

آگهی

شامگاه یکشنبه و پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان ترکیه، کردهای این کشور در شهرهای مختلف از جمله استانبول و دیاربکر به خیابان ها آمده و به پایکوبی پرداختند.

صلاح الدین دمیرتاش، یکی از رهبران این حزب پس از اعلام نتایج، این پیروزی را بسیار مهم دانست و گفت: «در طول مبارزات انتخاباتی، حملاتی توسط یک حزب سیاسی علیه ما صورت گرفت، حملاتی که از سوی حزب حاکم با داشتن تمامی امکانات کشوری علیه ما اعمال می شد، با اینحال توانستیم به یک پیروزی فوق العاده دست یابیم و یک موفقیت بزرگ برای کارگران و مردم محروم و مظلوم کسب کنیم. مردمی که همیشه از آزادی، صلح و عدالت پیروی می کنند.»

حزب دموکراتیک خلق ها که مدافع حقوق کردها در این کشور است، در این انتخابات به ۷۹ کرسی از پارلمان ترکیه دست یافته و ۱۳ درصد از آرا را از آن خود کرده است. این حزب تا پیش از این تنها با ۲۹ نماینده در پارلمان حاضر بود.

در این انتخابات، حزب عدالت و توسعه اکثریت پارلمان را از دست داد. این حزب توانست ۲۵۸ کرسی از پارلمان را از آن خود کند. حزب جمهوریخواه خلق نیز با ۲۵ درصد آرا، ۱۳۲ کرسی پارلمان را به خود اختصاص داده است. حزب راستگرای حرکت ملی، دیگر حزب اقلیت نیز ۸۱ نماینده به مجلس ترکیه فرستاده است.

مجلس ترکیه ۵۵۰ نماینده دارد و با توجه به نتایج اعلام شده، حزب عدالت و توسعه که طی دو دورۀ پیشین، اکثریت این مجلس را در اختیار داشت، مجبور به ائتلاف با دیگر احزاب خواهد بود.

با این نتایج، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای اجرای طرح اصلاح قانون اساسی با دشواری روبرو می شود. وی در تلاش است سیستم سیاسی این کشور را از پارلمانی به ریاست جمهوری تغییر دهد. مخالفان رجب طیب اردوغان می گویند اجرای این اصلاحات در قانونی اساسی، به افزایش اختیارات و قدرت رئیس جمهور و سوق دادن این کشور به سوی دیکتاتوری منجر می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن

نوجوان ترکیه‌ای برای اردوغان «سبیل هیتلری» کشید و به زندان افتاد