انتخابات اسپانیا؛ شهرداری مادرید و بارسلونا در دست مخالفان دولت

انتخابات اسپانیا؛ شهرداری مادرید و بارسلونا در دست مخالفان دولت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پابلو ایگلسیاس، بنیانگذار و رهبر حزب پودموس بعد از پیروزی بزرگ حزبش در انتخابات شورای شهر و شهرداری های اسپانیا، مانوئلا کارمنا را بعنوان «شهردار

آگهی

پابلو ایگلسیاس، بنیانگذار و رهبر حزب پودموس بعد از پیروزی بزرگ حزبش در انتخابات شورای شهر و شهرداری های اسپانیا، مانوئلا کارمنا را بعنوان «شهردار جدید مادرید» معرفی کرد.

در مادرید لیست خانم کارمنا ۲۰ کرسی شورای شهر مادرید را بدست آورد و حزب محافظه کار ۲۱ کرسی، با اینحال مانوئلا کارمنا می تواند با ائتلاف با احزاب سوسیالیست؛ پودموس یا شهروند، کرسی شهرداری مادرید را کسب کند.

مانوئلا کارمنا روز دوشنبه خطاب به جمع هوادارانش در مادرید گفت: «روشن است که اکثریت مردم برای تغییر رای دادند، این مردم تغییر می خواهند.»

به نظر می رسد حزب محافظه کار مردم، حزب حاکم اسپانیا، برای نخستین بار در دو دهه گذشته، کنترل مادرید پایتخت را از دست داده باشد.

کارلوس مارلاسکا، خبرنگار یورونیوز از مادرید می گوید: «جشن بزرگی، اینجا در مادرید برای استقبال از مانوئلا کارمنا برگزار شده که توانسته به حاکمیت مطلق حزب محافظه کار مردم در مادرید پایان دهد. اکنون باید دید که در مذاکرات ائتلاف چه اتفاقی خواهد افتاد، اما از تنها چیزی که می توان مطئمن بود این است که دوره جدیدی در پایتخت اسپانیا آغاز شده است.»

اسپرآنزا آخیره کاندیدای حزب محافظه کار مردم برای شهرداری مادرید در واکنشی به نتایج این انتخابات و شکست حزبش می گوید: «بحران مالی که برای چنین مدت طولانی ای ادامه دارد و باعث افزایش نرخ تورم شده، یکی از دلایل این وضعیت است، که مشکلات زیادی بوجود آورده و باعث شده بسیاری از مردم بیکار شوند. موضوع دیگر فساد است که از عوارض آن از دست دادن رای برای حزب مردم بوده است.»

در بارسلونا نیز، آدا کولائو، چهره دیگر جنبش ضد دولتی که با نام «خشمگینان» شناخته می شوند از حزب مردم پیشی گرفت و بعنوان شهردار آینده این شهر انتخاب شد.

در سراسر اسپانیا، سهم احزاب سنتی (سوسیالیست ها و حزب حاکم) از کل آرا از ۶۵ درصد به ۵۲ درصد در این انتخابات کاهش یافته است. در این وضعیت احزاب جدید می توانند توازن قدرت را در بسیاری از شهرداری ها تغییر دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسپانیایی ها از تغییرات استقبال می کنند

انتخابات اسپانیا؛ شهرداری مادرید و بارسلونا در دست مخالفان دولت

نظرسنجی‌های انتخاباتی در اسپانیا : حزب مردم می‌تواند در ائتلاف با دسته‌راستی‌ها دولت تشکیل دهد