دور ریختن غذا ممنوع!

دور ریختن غذا ممنوع!
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه با تصویب قانونی، دور ریختن غذاهای فروش نرفته ای را که همچنان قابل استفاده هستند، از سوی فروشگاه های بزرگ ممنوع می کند و برای شکستن این قانون

آگهی

فرانسه با تصویب قانونی، دور ریختن غذاهای فروش نرفته ای را که همچنان قابل استفاده هستند، از سوی فروشگاه های بزرگ ممنوع می کند و برای شکستن این قانون زندان و جرائم نقدی سنگینی در نظر می گیرد.

به موجب این قانون که باید مورد تصویب نهایی سنای این کشور قرار گیرد، رستوران های بزرگتر از ۴۰۰ متر مربع، می باید از ماه ژوئیه ۲۰۱۶ غذاهای فروخته نشده و قابل استفاده خود را در اختیار موسسات خیریه و رستوران های عام المنفعه قرار دهند.

به گفته وزارت محیط فرانسه هر فرد سالانه ۲۰ کیلو غذا را در این کشور دور می ریزد که هزینه ای بین ۱۲ تا ۲۰ میلیارد یورو برای این کشور در بر دارد.ژاک کرسر عضو فدراسیون تجارت و توزیع در فرانسه می گوید: «این قانون اشکال دارد، برای آنکه فروشگاههای بزرگ تنها مسئول پنج درصد از کل هدر رفتن غذا هستند. بخش عمده این هرزرفت در خانه ها، رستوران های سازمانی، (نظیر رستوران های مدراس و ادارات) صورت می گیرد.»

اتحادیه اروپا به اعضای خود پیشنهاد کرده است که راهکارهایی برای پیشگیری از هدر رفتن غذا تدارک ببینند. راهکارهایی که بتواند تا سال ۲۰۲۵میزان دورریز خوراکی ها را دستکم تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

آلمان نخستین کشوری بود که در اروپا چنین طرحی را با عنوان «بهتر از آن که دور ریخته شود» در سال ۲۰۱۲به معرض اجرا گذاشت. این کشور همچنین در تقسیم غذای دورریز اما قابل مصرف رستوران ها و فروشگاههای بزرگ، به وسیله اینترنت پیشرو است.

اما مسأله بعدی تدارک دیدن ساختار توزیع این غذاها است. نیکلاس دوبوا مدیر بانک غذا در فرانسه می گوید:

«بعضی از موسسه های خصصی ما را به کامیون های یخچال دار مجهز کرده اند و برای پیدا کردن کارگر هم، دولت اخیرا با ایجاد شغل در زمینه خدمات شهری به ما کمک می کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟

آثار هنرمندان گمنام و سرشناس ایرانی در نمایشگاه «بنیاد فرح پهلوی» در پاریس