Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دستگیری شش فلسطینی در مراسم «روز یکپارچگی اورشلیم»

دستگیری شش فلسطینی در مراسم «روز یکپارچگی اورشلیم»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جریان برگزاری مراسم موسوم به «روز یکپارچگی اورشلیم» در این شهر، میان یهودیان افراطی اسراییلی و فلسطینی ها، درگیری هایی بوقوع پیوست که در نتیجۀ آن

آگهی

در جریان برگزاری مراسم موسوم به «روز یکپارچگی اورشلیم» در این شهر، میان یهودیان افراطی اسراییلی و فلسطینی ها، درگیری هایی بوقوع پیوست که در نتیجۀ آن دست کم شش فلسطینی دستگیر شدند.

این درگیری زمانی رخ داد که هزاران یهودی اسراییلی در حالیکه پرچم های این کشور را در دست داشتند، قصد داشتند با عبور از خیابان های فلسطینی نشین این شهر در بخش قدیمی و شرقی بیت المقدس، خود را به دیوار ندبه برسانند.

به گفتۀ مقامات پلیس این شهر، دو نفر از نیروهای انتظامی این شهر نیز در نتیجۀ پرتاب سنگ از سوی معترضین فلسطینی مجروح شده اند.

در این زد و خورد همچنین، یک فیلمبردار شبکۀ اول تلویزیون فرانسه از سوی یهودیان اسراییلی با چوب پرچم مورد حمله قرار گرفته که به بیمارستان منتقل شده است.

این درگیری ها در حالی روی می دهد که سازمان های مدافع حقوق بشر از افزایش سختگیری ها از سوی دولت اسراییل علیه فلسطینی ها به منظور ممانعت از تردد آزادانه شهروندان عرب و مسلمان در این شهر خبر می دهند.

احمد لبن، عضو سازمان اسراییلی «ایر امیم» یا شهر ملت ها می گوید: «در طول این مراسم، تمامی منطقۀ قدیمی شهر مسدود شده و تردد شهروندان و ساکنان فلسطینی این محلات ممنوع بود. آنها می گویند در این روز احساس زندانی بودن آنهم در داخل خانه های خود را دارند. آنها حق خارج شدن یا ورود به منطقه قدیمی شهر را ندارند. ساکنان فلسطینی این منطقه می گویند در این روزها دائم به آنها حمله می شود و بسیاری از اموالشان نیز تخریب شده است.»

اسراییل روز تصرف کامل این شهر را به نام «روز یکپارچگی اورشلیم» ثبت کرده و از ۴۸ سال پیش تاکنون، هر سال و در این روز یهودیان اسراییل با راهپیمایی و عبور از خیابان های این شهر، تسخیر کامل اورشلیم و خارج کردن آن از دست نیروهای عرب را جشن می گیرند.

شهر اورشلیم که مسلمانان آن را بیت المقدس می نامند، در سال ۱۹۶۷ و در پی جنگ شش روزه از دست اردن که بر بخش های شرقی تسلط داشت، خارج و ضمیمۀ بخش غربی شد که در اختیار اسراییل قرار داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استرالیا از انتقال سفارت خود از تل‌آویو به اورشلیم صرف نظر کرد

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟

انحلال کابینه جنگ اسرائیل؛ نتانیاهو از این پس در مورد جنگ با چه افرادی مشورت خواهد کرد؟