Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

رئيس اطلاعات ارتش اسرائيل به دلیل «شکست اطلاعاتی در حمله حماس» از سمت خود کناره‌گیری کرد

حمله حماس به اسرائيل
حمله حماس به اسرائيل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با اعلام ارتش اسرائيل، آهارون حلیوه، رئيس اطلاعات این نهاد نظامی به دلیل شکست اطلاعاتی در جریان حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائيل از سمت خود کنار می‌رود.

آگهی

آقای حلیوه، اولین و تنهاترین مقام اسرائيلی است که پس از حمله بی‌سابقه حماس به مرزهای اسرائيل مسئولیت شکست را پذیرفت و تاکید کرده بود که در انجام وظایفش اشتباهاتی صورت گرفته است. قرار است به محض معرفی جانشین او، حلیوه از سمت خود کنار رود. این کناره‌گیری می‌تواند زمینه را برای استعفای بیشتر در میان مقام‌های ارشد امنیتی اسرائيل فراهم سازد که نتوانستند تحرکات و برنامه‌ریزی‌های گروه حماس پیش از حمله بزرگ روز ۷ اکتبر را پیش‌بینی کنند. 

بر اساس اعلام مقام‌های اسرائیلی در پی حمله حماس حدود هزار و ۲۰۰ اسرائيلی کشته و ۲۵۰ نفر نیز به گروگان گرفته شدند. در پاسخ ارتش اسرائيل حمله‌ای گسترده را به نوار غزه آغاز کرد که از ۶ ماه پیش تاکنون ادامه دارد و بیش از ۳۴ هزار انسان در این حملات کشته شده‌اند. 

پیشتر رسانه‌ها فاش کرده بودند که یک افسر اطلاعاتی ارشد اسرائيلی در مقر فرماندهی این کشور در جنوب هشدار دقیق در مورد وقوع این حمله را یک «سناریوی تخیلی» نامیده و به آن بی‌اعتنایی کرده بود.

آقای حلیوه در متن استعفای خود نوشته است: «اداره اطلاعات تحت فرمان من به وظیفه‌ای که به ما سپرده شده بود عمل نکرد. من آن روز سیاه را از آن زمان با خودم حمل می‌کنم. این درد وحشتناک تا همیشه همراه من خواهد بود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جامعه اسرائيل انتظار داشت که پس از آن شکست اطلاعاتی و امنیتی گسترده تاکنون بسیاری از مقام‌های ارتش این کشور از سمت خود کناره‌گیری کنند یا برکنار شوند. 

در حالی که حلیوا مسئولیت خود را پذیرفته بنیامین نتانیاهو و سایر اعضای کابینه اسرائيل چنین نکرده‌ و با وجود فشارها و انتقادات در خصوص ناکارآمدی‌های پیش آمده، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه اسرائيل: جلوی ایران را بگیرید پیش از آنکه خیلی دیر شود

توقف تنش‌های ایران و اسرائيل چقدر دوام خواهد داشت؟ بازگشت گلوله و آتش به سرزمین‌های فلسطینی

رسانه اسرائيلی: شهردار فرایبورگ آلمان یا استعفا دهد یا به خواهرخواندگی این شهر با اصفهان خاتمه دهد