دولت نپال پاکسازی معابد و معابر ویران شده را آغاز کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت نپال پاکسازی معابد و معابر ویران شده را آغاز کرده است

با گذشت بیش از یک هفته از زلزلۀ مرگبار در نپال مقامات این کشور می گویند امیدی به زنده یافتن شهروندان ندارند و کار پاکسازی معابد و معابر عمومی را آغاز کرده اند.

این درحالیست که به دلیل از بین رفتن راههای ارتباطی، امداد رسانی با دشواری همراه است و کمک های بین المللی نیز به کندی به دست مردم آسیب دیده از این زلزله می رسد. مناطق شمالی این کشور بیشتر از دیگر مناطق آسیب دیده و برخی از روستاها کاملا خارج از دسترس قرار دارد.

کشورهای بسیاری از جمله چین، آمریکا، ایران و اتحادیۀ اروپا محموله های دارویی و غذایی به این کشور ارسال کرده اند اما این اقلام هنوز در اختیار تمامی آسیب دیدگان قرار نگرفته است. مشکلات بوروکراتیک در گمرک نپال یکی از موانع ترخیص کالاهای ارسال شده از فرودگاه کاتماندو عنوان می شود.

یکی از شهروندان در کاتماندو می گوید: «می دانیم که کمک های زیادی از خارج از کشور ارسال شده اما به دست کسانی که باید نرسیده است. این کمک ها را باید به مناطق آسیب دیده و افرادی که به آن نیاز دارند برسانند. معنا ندارد که این کمک ها از خارج از کشور ارسال اما در اینجا متوقف و انبار شود. باید آنها را توزیع کنند.»

عدم توزیع کمک های انساندوستانه به زلزله زدگان موجب نارضایتی های زیادی شده است. در این میان، تعدادی از سودجویان نیز از هرج و مرج موجود برای اقداماتی نظیر سرقت از خانه های رها شده استفاده می کنند. در همین رابطه، چهار نفر به جرم سرقت از منازل خالی از سکنه دستگیر شده اند. دولت نپال همچنین اعلام کرده کسانی که اقدام به گران کردن مواد غذایی کنند، به ده سال زندان و جریمه های سنگین محکوم خواهند شد.

در نتیجه این زلزله هشت ریشتری، تاکنون دست کم هفت هزار نفر کشته و دو برابر این میزان نیز مجروح شده اند. سازمان ملل از بی خانمان شدن نزدیک به سه میلیون نفر خبر می دهد. به گفتۀ مقامات نپال، بیش از ۱۳ هزار منزل مسکونی تخریب شده و دست کم به ۸۰ هزار خانۀ دیگر نیز آسیب جدی وارد شده است.

فصل باران های موسمی به زودی در این منطقه آغاز می شود و مسئولان سازمان برنامۀ جهانی غذا می گویند عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم و غذا در برخ از مناطق روستایی می تواند به شیوع بیماری های واگیردار منجر شود.