منع راه اندازی مجدد ۲ رآکتور هسته ای در ژاپن

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir  با استفاده از  Reuters, AFP
منع راه اندازی مجدد ۲ رآکتور هسته ای در ژاپن

دادگاهی در ژاپن، روز سه شنبه به منع باز راه اندازی دو رآکتور هسته ای رای داد.

بازسازی کامل تاسیسات اتمی دائیچی فوکوشیما بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار هزینه در پی دارد.

دلیل این تصمیم قضایی از سوی دادگاه شهر فوکویی برای جلوگیری از فعالیت مجدد راکتورهای شماره ۳ و ۴ تاسیسات تاکاهاما، مسائل ایمنی عنوان شده است. این دومین دادگاهی است که طی کمتر از یکسال گذشته در ژاپن، علیه راه اندازی رآکتورهای اتمی رای می دهد.

حکم این دادگاه با استقبال و شادی کنشگران مدافع محیط زیست رو به رو شد. تاداشی ماتسودا، یکی از مخالفان استفاده از انرژی هسته ای در برابر این دادگاه گفت: «این تصمیم به دلیل ایثارگری قربانیان فوکوشیما گرفته شده است. برای آنانی که همچنان از واقعه فوکوشیما رنج می برند، آرزو می کنم که این خبر را بشنوند. این خبر امکان قدردانی از شما را فراهم آورد.»

از سوی دیگر تپکو، شرکت متصدی تولید برق هسته ای ژاپن اعلام کرد که کنترل روبات کوچکی که روز جمعه برای فیلمبرداری از درون یکی از رآکتورهای تاسیسات اتمی آسیب دیده دائیچی فوکوشیما به کار گرفته شده بود از دست رفته و در حال حاضر دسترسی به آن ناممکن است.

چهار سال پیش از این، بر اثر وقوع زمین لرزه و سونامی در ژاپن، تاسیسات دائیچی فوکوشیما آسیب دید و این حادثه بحران ساز شد. سطح رادیواکتیو در سه رآکتور این تاسیسات همچنان بشدت بالا است. برآورد می شود که بازسازی کامل این تاسیسات اتمی بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار هزینه در پی داشته باشد.