تشدید تدابیر امنیتی در منطقه مرزی بین چاد و کامرون در برابر تهدیدهای بوکوحرام

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تشدید تدابیر امنیتی در منطقه مرزی بین چاد و کامرون در برابر تهدیدهای بوکوحرام

افزایش تهدیدهای گروه بوکوحرام موجب شده تا در منطقه مرزی بین چاد و کامرون تدابیر امنیتی ویژه ای اتخاذ شود.

ساکنان اطراف انجامینا پایتخت چاد در گذرگاه مرزی، بین این کشور و کامرون در رفت و آمد هستند و با دادوستدهای مرزی ارتزاق می کنند؛ اجناسی را به این سو وارد می کنند و در مقابل اقلامی را هم به آنسوی مرز می برند. برخی هم در بازارچه مرزی به خرید و فروش می پردازند.

لویس کاربالو، گزارشگر یورونیوز که به این منطقه رفته می گوید: «پل نیگلی یکی از نقاطی است که شاهد بیشترین تهدیدهای گروه بوکوحرام است. این پل محل اتصال کامرون با حومه انجامینا، پایتخت چاد است. برای جلوگیری از حملات تروریسیتی و ورود غیرقانونی سلاح، تدابیر امنیتی در این جا تشدید شده است.»

هر بامداد با باز شدن گذرگاه، این پل بر روی رودخانه مرزی چاری به محل عبور و مرور بسیاری تبدیل می شود؛ از زن و مرد تا پیر و جوان و حتی بچه ها نیز کنترل می شوند. برای اینکه بوکوحرام هر فردی را ممکن است برای اهدافش بکار گیرد.

آمون مباینیاسیم، نیروی مخفی پلیس چاد گفت: «اینجا امنیت کامل برقرار است برای اینکه پلیس و ژاندارمری داریم. امنیت آنقدر هست که مانع از ورود بوکوحرام به کشورمان چاد شود. از ساعت هفت صبح گذرگاه مرزی باز می شود تا دانش آموزان آن طرف بتوانند به مدارس ما در این سوی مرز بیایند. ما در چاد در امنیت کامل هستیم.»

به نظر می رسد هرچه ارتش چاد در ائتلاف منطقه ای مبارزه با گروه بوکوحرام در شمال نیجریه بیشتر مشارکت داشته باشد، به همان میزان تهدیدهای تروریستی این گروه تندرو بر چاد و بویژه اقتصادش سنگین تر خواهد بود.