انتخابات محلی، احزاب راست فرانسه را به الیزه نزدیک تر کرد

انتخابات محلی، احزاب راست فرانسه را به الیزه نزدیک تر کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احزاب راست میانه و در راس آنها، حزب اتحاد حرکت مردمی موسوم به « او ام پ» پیروز بزرگ انتخابات شهرستانهای فرانسه بودند. نیکلا سارکوزی، رهبر حزب او ام پ

آگهی

احزاب راست میانه و در راس آنها، حزب اتحاد حرکت مردمی موسوم به « او ام پ» پیروز بزرگ انتخابات شهرستانهای فرانسه بودند. نیکلا سارکوزی، رهبر حزب او ام پ این انتخابات را پاسخ مردم فرانسه به احزاب چپ و بویژه سوسیالیست ها قلمداد کرد.

در این انتخابات که دور دوم آن روز یکشنبه، ۲۹ مارس برگزار شد، احزاب راست توانستند ادارۀ ۶۶ شهرستان را از آن خود کنند. در حالیکه احزاب چپ تنها در ۳۰ شهرستان پیروز شدند.

نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری سابق فرانسه بعد از این پیروزی گفت: “بالاخره می توانیم آماده سازی یک طرح عمیقا جدید و متناوب با جمهوری را سرعت ببخشیم. این طرح به ما امکان سرپا ایستادن کشور را می دهد و می توانیم کشور را از شرایطی که حکومت سه سالۀ قدیمی ترین سوسیالیسم اروپا در آن غوطه ور کرده، بیرون بیاورم.”

بسیاری از شهرها و شهرستانهایی که تاکنون به طور سنتی در اختیار احزاب چپ قرار داشتند و مقامات دولت کنونی فرانسه، مشاور استانی یا شهردار بودند، اینک در اختیار احزاب راست قرار گرفته اند. از آنجمله می توان به شهرستانهای «اسون» و «کرز» اشاره کرد که تاکنون توسط مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه و فرانسوا اولاند، رییس جمهوری این کشور اداره می شد.

افتادن این شهرها به دست احزاب راست میانه برای حزب او ام پ که برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ خیز برداشته، یک گام بزرگ است اما برای احزاب چپ یک ناکامی بزرگ تلقی می شود.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه بعد از اعلام نتایج ضعیف حزب سوسیالیست ها در این باره گفت: “جناح چپ فرانسه بسیار پراکنده عمل کرد و در دور نخست چند دسته شده بود. نتایج این انتخابات علیرغم عملکرد اجرایی خوب در شهرستانها، یک عقب گرد محسوب می شود.”

یکی دیگر از احزاب پیروز این انتخابات، حزب جبهۀ ملی به رهبری مارین لوپن بود. اگرچه این حزب نتوانست هدایت هیچ شهرستانی را به طور کامل در اختیار بگیرد اما توانست ۳۱ شهر را در این انتخابات از آن خود کند.

رهبر این حزب بعد از اعلام نتایج، با تاکید براینکه این حزب به هدف خود نزدیکتر شده است، گفت: “رسیدن به قدرت و اجرای برنامه هایمان برای بازگرداندن آزادی، امنیت و کامیابی فرانسه اهدافی است که به آنها نزدیک می شویم.”

انتخابات شهرستانها و شوراهای محلی فرانسه یکی از مهمترین انتخابات در این کشور است که می تواند به احزاب فرانسه این امکان را بدهد تا ارزیابی روشن تری از موقعیت خود برای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری داشته باشند. معمولا حزبی که در این انتخابات بتواند نمایندگان محلی بیشتری در شوراها داشته باشد و شهرها و شهرستانهای بیشتری را در اختیار بگیرد، در دیگر انتخابات فرانسه نیز آرای بیشتری کسب می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد

نگاه متفاوت احزاب فرانسه به راهپیمایی علیه یهودستیزی

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی