کهولت و ضعف جسمی، دلایل استعفای رییس جمهوری ایتالیا

کهولت و ضعف جسمی، دلایل استعفای رییس جمهوری ایتالیا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جورجیو ناپولیتانو برای نخستین بار در تاریخ دهم می ۲۰۰۶ ریاست جمهوری این کشور را بعهده گرفت و نخستین فرد از حزب کمونیست ایتالیا است که به این سمت منصوب شد.

آگهی

جیورجیو ناپولیتانو، طی دو دوره رییس جمهوری ایتالیا بود. وی در تاریخ بیست و دوم آوریل ۲۰۱۳، علیرغم کهولت سن و به دلیل اینکه پارلمان در مورد هیچ کاندیدایی برای این سمت به توافق نرسید، این سمت را دوباره در اختیار گرفت.

وی طی ریاست جمهوری خود، با مشکلات زیادی از جمله بحران در منطقۀ پولی یورو و همچنین تنش های سیاسی داخلی میان احزاب مختلف بویژه در دورۀ نخست وزیری سیلویو برلوسکونی روبرو بود.

جورجیو ناپولیتانو که ۸۹ سال سن دارد، زندگی سیاسی خود را از سال ۱۹۵۳ و بعنوان نمایندۀ حزب کمونیست ایتالیا در پارلمان این کشور آغاز کرد.

وی همچنین سابقۀ وزارت کشور و نمایندگی در پارلمان اروپا را دارد. جورجیو ناپولیتانو بمدت ۸ سال، نمایندۀ حزب کمونیست ایتالیا در پارلمان اروپا بود. از دیگر سمت های او پیش از ریاست جمهوری ایتالیا می توان به ریاست کمیسیون امور نهادها در اتحادیۀ اروپا اشاره کرد.

جورجیو ناپولیتانو که توسط رییس جمهوری پیش از خود به عنوان سناتور مادام العمر ملقب شده بود، برای نخستین بار در تاریخ دهم می ۲۰۰۶ ریاست جمهوری این کشور را بعهده گرفت. وی همچنین نخستین فرد از حزب کمونیست ایتالیا است که به این سمت منصوب شد.

یکی از دلایل کناره گیری وی از ریاست جمهوری، ضعف جسمی عنوان شده است.

در طول هشت سال ریاست جمهوری جیورجیو ناپولیتانو، ۵ نخست وزیر ریاست دولت را بعهده گرفته اند. دورۀ نخست وزیری سیلویو برلوسکونی از دشوارترین دوره های دولت تحت حکومت جیورجیو ناپولیتانو بعنوان رییس جمهوری ایتالیا عنوان می شود. این تنش ها با استعفای برلوسکونی در سال ۲۰۱۱ فروکش کرد. وی قرار بود در ماه می ۲۰۱۳ از ریاست جمهوری کناره گیری کند اما به دلیل اینکه پارلمان نتوانست فرد مناسبی برای جانشینی وی انتخاب کند، جیورجیو ناپولیتانو با پذیرش دور دوم ریاست جمهوری، استعفای خود را تا به امروز به تعویق انداخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریژیت ماکرون: برای ازدواج با رئیس جمهوری فرانسه ۱۰ سال صبر کردم

چالش تازه دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴: حمایت بایدن از اسرائیل و از دست دادن آرای عرب‌ها و مسلمانان

کرملین ادعای حضور بدل پوتین در انظار عمومی را«حقه اطلاعاتی» خواند