بیانات سردبیر مجله فکاهی «لمن» در ترکیه در حمایت از شارلی ابدو

بیانات سردبیر مجله فکاهی «لمن» در ترکیه در حمایت از شارلی ابدو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجله فکاهی «لمن» که دفتر مرکزی آن در استانبول واقع شده است همانند مجله شارلی ابدو با انتشار کاریکاتور از دولت ترکیه، وضعیت سیاسی، اقتصادی و یا

آگهی

مجله فکاهی «لمن» که دفتر مرکزی آن در استانبول واقع شده است همانند مجله شارلی ابدو با انتشار کاریکاتور از دولت ترکیه، وضعیت سیاسی، اقتصادی و یا اجتماعی حاکم بر این کشور انتقاد می کند. این مجله در سال ۲۰۰۲ میلادی شماره ای مشترک با شارلی ابدو انتشار داد.

زفر آکنار، سردبیر لمن می گوید: «روزنامه نگاران شارلی ابدو در کارشان خود را کمی تنها حس می کردند، برای همین به استانبول آمدند. آنها به اینجا آمدند تا نشان دهند که اسلام دین انعطاف است. آنها می خواستند به دیگران بگویند نگاه کنید در کشوری مسلمان مجله هایی همانند لمن وجود دارد. آنها با ما کار کردند تا بگویند اسلام آن چیزی نیست که فکر می کنید اما هیچکس این موضوع را درک نکرد.»

آقای آکنار ضمن تاکید بر موضع و نگاه انتقادی شارلی ابدو حتی نسبت به دولت فرانسه در ادامه می گوید: «آنها یک اپوزیسیون سفت و سخت بودند. به جامعه و سیستم انتقادات سنگینی می کردند اما مردم متوجه این موضوع نیستند. آنها بر روی موضوعات خاصی متمرکز می شدند. چرا کارهایی را که انجام داده اند را نمی بینیم؟ ۸۰ تا ۹۰ درصد طراحهای کاریکاتور آنها علیه خود دولت فرانسه بود. آیا شارلی ابدو از «اشغال» عراق حمایت کرد؟ آیا از عملیات فرانسه در لیبی دفاع شد؟ از چه جنگی آنها دفاع کردند؟ اگر ما انتقاداتی که آنها نسبت به جامعه خود کردند را به قلم بکشیم نمی توانیم حتی در خیابان راه برویم.»

مجله لمن در ترکیه به خاطر انتشار مطالب و تصاویر تند و انتقادی بارها هدف تهدید گروههای مختلف قرار گرفته است. در سال ۱۹۹۱ میلادی دفتر این مجله تعطیل شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقیب اردوغان به طور علنی خود را از علویان ترکیه معرفی کرد

زمین‌لرزه ترکیه؛ جنازه‌های بی‌هویت ظرف ۵ روز مطابق با شریعت اسلام دفن می‌شوند

اندونزی زنی را که قبل از خوردن گوشت خوک، «بسم‌الله» گفته بود به دو سال زندان محکوم کرد