Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتقاد اروپا از بازداشت روزنامه نگاران در ترکیه، آنکار: «ربطی به اروپا ندارد»

انتقاد اروپا از بازداشت روزنامه نگاران در ترکیه، آنکار: «ربطی به اروپا ندارد»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از ابراز نگرانی مقام های ارشد اتحادیه اروپا از بازداشت گسترده روزنامه نگاران و مخالفان دولت در ترکیه آنکارا ساکت ننشست و از مقام های اروپا خواست

آگهی

پس از ابراز نگرانی مقام های ارشد اتحادیه اروپا از بازداشت گسترده روزنامه نگاران و مخالفان دولت در ترکیه آنکارا ساکت ننشست و از مقام های اروپا خواست تا در امور داخلی ترکیه دخالت نکنند.

رجب طیب اردوغان در واکنش به موضع گیری اروپا گفت: «اتحادیه اروپا به مقام های خود نباید اجازه دهد که آنها در گام هایی که نیروهای امنیتی ترکیه در مسیر حاکمیت قانون بر می دارند دخالت کنند. این اقدامات علیه تهدیدهایی است که امنیت ملی را هدف قرار داده است و ربطی به مقامات اروپا ندارد.»

روزنامه نگاران بازداشت شده به ارتباط با فتح الله گولن، رهبر یک نهضت اسلام گرای مخالف رجب طیب اردوغان متهم هستند. او که رهبر مخالفان در تبعید است از سوی رجب طیب اردوغان به کودتا علیه دولت متهم شده است. آنچه از سوی آقای گولن رد شده است.

یک روز پس از آنکه پلیس در حمله به دفاتر رسانه ها از جمله روزنامه پر تیراژ «زمان» و شبکه تلویزیونی «سامان یولو» بیش از بیست تن از را بازداشت کرد، مقام های اروپا این اقدام آنکارا را مغایر با آزادی بیان و دموکراسی خوانده و به شدت از آن انتقاد کردند.

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا گفت: «مساله آزادی بیان و آزادی رسانه ها در ترکیه موضوع جدیدی نیست. موج جدید برخورد با رسانه های منتقد دولت در این کشور ما را شوکه کرده و خیلی نگرانیم. این رویداد حاکی از پیشروی جریانی خطرناک است و ما باید به دقت به آن توجه داشته باشیم.»

بازداشت های روز یکشنبه که سه زوط مانده به نخستین سالگرد بازداشت های مربوط به پرونده فساد مرتبط با نزدیکان رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه صورت گرفته، مانع از آن نشد تا مخالفان دولت بار دیگر روز دوشنبه در برابر ساختمان پلیس تجمع نکنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد

تظاهرات هزاران نفر در استانبول در مخالفت با طرح اردوغان برای کشتن سگ‌های ولگرد

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟