افشای تخلف های مالیاتی بزرگ با ظاهر قانونی

افشای تخلف های مالیاتی بزرگ با ظاهر قانونی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شاید آنچه در لوکزامبورگ در مورد کاربست یک سیستم مالیاتی پیچیده، ویژه شرکت های بزرگ رخ داده، یک رسوایی جهانی باشد که البته بیشتر گریبان قلمروی دوک نشین لوکزامبورگ را می گیرد. این عضو کوچک بنیانگذار اتحادیه اروپا و منطقه پولی یورو سیستمی را به اجراگذارده که اگرچه غیر قانونی به نظر نمی رسد، اما اجازه داده مالیات بیش از یکصد شرکت بزرگ چند ملیتی تا حد صفر نزول کند.

فهرست این شرکت ها از جمله شامل اپل، بانک کردیت اگریکول، آی کیا، آمازون و دهها شرکت بزرگ دیگر است. این شرکت ها موفق شده اند برای کاهش مالیات خود معاملات پنهانی بسیار حفاظت شده ای با لوکزامبورگ انجام دهند و کمیسیون اروپا نیز از انجام تحقیقات مالیاتی اجتناب کرده است.

این افشاگری شوک آور، نتیجه گرارش تحقیقاتی کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران پژوهشگر است که به گفته آنها پس از مطالعه ۲۸هزار صفحه اسناد مربوط به مقررات مالیاتی در لوکزامبورگ منتشر شده است. رفتار مالیاتی انجام شده ظاهرا قانونی است. مقامات لوکزامبورگ هرگونه معامله جانبدارانه مالیاتی را انکار می کنند. اما برای نمونه آمازون در سال ۲۰۱۳ در اروپا حدود ۲۰ میلیارد یورو درآمد داشته که با لوکزامبورگ توافق کرده بخشی از درآمد خود از سال ۲۰۰۳ به بعد را شامل نرخ مالیاتی متفاوتی کند. با این حال آمازون نیز با استناد به اینکه این کار قانونی است، هرگونه تخلف مالیاتی را انکار می کند. شرکت سوئدی آی کیا، که شرکتی چند ملیتی است، و در سراسر اروپا دارای فروشگاه های بزرگ است، با در پیش گرفتن یک طرح مالیاتی پیچیده، صورت حساب های مالیاتی خود در کشورهایی که جنس فروخته است را به شدت کاهش داده است. این شرکت با دایر کردن یک دفتر مرکزی در لوکزامبورگ و دفاتر دیگر در هلند، بلژیک و مناطق امن مالیاتی نظیر کشورهای حوزه کارائیب و سوئیس، موفق به این کار شده است.

برخی کارشناسان اقتصادی و مالی بر این نظرند که کاربست چنین سیستم های پیچیده مالیاتی، نهادها و مقامات ناظر را از ورود به جزئیات این سیستم و تعیین اینکه حجم اصلی فعالیت این شرکت ها در چه مناطق و کشورهایی بوده باز می دارد.

بنا به گزارش کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران پژوهشگر، نمونه دیگر شرکت پپسی است که با تقسیم کار در یک سیستم درهم تنیده شامل برخی کشورها و نیز برخی مناطق امن مالیاتی مانند قبرس و برمودا، رفتار مالیاتی خود را مطابق با قوانین کشورهایی که در آنها فعال بوده جلوه داده است.

ایکه آ، اپل و آمازون سودهای گزافشان را با فرارهای مالیاتی چند برابر کرده اند

آن میشل شما روزنامه نگار روزنامه لوموند هستید. شما گزارشی درباره ساختار فرار مالیاتی شرکتهای چند ملیتی بزرگ که در لوکزامبورگ مستقر می شوند تهیه کرده اید.
در تحقیقاتتان از فرار مالیاتی شرکتی چون ایکه آ صحبت کرده اید. به نظر شما سود این شرکتها از فرار مالیاتی در لوکزامبورگ چقدر است؟

آن میشل: تعیین دقیق رقمی که این شرکتها و یا ایکه آ از فرار مالیاتی تصاحب کرده اند بسیار دشوار است، در واقع توافق شرکتهای بزرگ با دولت لوکزامبورگ در زمانهای مختلفی صورت گرفت و ما تنها بخشی از آنرا در تحقیقاتمان بدست آوردیم. با این حال در یکی از توافقهای مالیاتی که تحلیل کرده ایم، می بینیم که دولت این کشور به ایکه آ اجازه داده است تا نزدیک 5 میلیارد یورو در یک مقطع سوددهی داشته باشد. در واقع مقر این شرکت سوئدی نیز که در لیختن اشتاین قرار دارد این امکان را می دهد که یکی از سودآورترین شرکتهای جهان درصد بسیار پایینی مالیات پرداخت کند. آنها تنها با ماندن در لیختن اشتاین چیزی حدود 730 میلیون یورو سود کرده اند.

یورونیوز: این شرکتها برای فرارهای مالیاتی به این گستردگی از چه ساختاری استفاده می کنند؟ می توانید بیشتر توضیح دهید؟

آن میشل: در واقع لوکزامبورگ مانند یک جعبه چندکاره مالیاتی است که امتیازات زیادی برای شرکتهای بزرگ فراهم می کند. مانند شرکتهای وابسته به چند ملیتهایی که اجازه می دهند در برخی موارد شرکتهای بزرگ کاملا از پرداخت مالیات معاف شوند و یا اینکه ناگزیر نباشند به هیچ سازمان و یا دولتی مالیات دهند. در واقع این شرکتهای بزرگ تحت یک مکانیسم پیچیده سعی می کنند تمامی درآمدهایشان در سراسر جهان را به ایکه آ منتقل کنند تا در آنجا بدون پرداخت مالیات از سوددهای گزاف بی بهره نمانند. نرخ مالیاتی در آنجا نزدیک به 0 است.

یورونیوز: کدامیک از شرکتهای بزرگ و چند ملیتی از فرار مالیاتی بهره برده اند؟

آن میشل: آنها بیشتر چندملیتهایی چون اپل، آمازون، پپسی، هاینزو همچنین دیگر شرکتهای بزرگی چون ایکه آ هستند.

درباره ایکه آ آنچه اهمیت دارد متوجه می شویم که این شرکت تنها از طریق لوکزامبورگ نبوده که دست به فرار مالیاتی زده بلکه این شرکت در ساختار اصلی توانسته به جایی برسد که تمام سود شرکت را در بهشتهای مالیاتی ثبت کند. از قبرس گرفته تا جبل الطارق …

یورونیوز: چه کشورهایی میزبان فرارهای مالیاتی هستند؟

آن میشل: لوکزامبورگ تنها کشوری نیست که میزبان فرار کنندگان مالیاتی است. سه کشور دیگر نیز در این لیست اروپایی قرار می گیرند. هلند، ایرلند و سوئیس. اما به جرات می توان گفت که لوکزامبورگ به همراه هلند ساختار مالیاتی اشان را بگونه ای تنظیم کرده اند تا بتوانند براحتی میزبان شرکتهای بزرگ باشند و آنها هم از گریزهای فوق العاده مالیاتی بهره ببرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دور تازه اعتصاب‌ها در آلمان؛ کشاورزان بزرگراه‌ها را بستند و قطارها هم برای توقف آماده می‌شوند

لغو قانون ممنوعیت مصرف سیگار در نیوزیلند؛ نخست وزیر جدید: نمی‌توانم از درآمد مالیاتی چشم‌پوشی کنم

آغاز اجرای قانون خدمات دیجیتال اروپا؛ کدام پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟