Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا تنش میان فلسطینی ها و اسراییل به انتفاضۀ سوم منجر خواهد شد؟

آیا تنش میان فلسطینی ها و اسراییل به انتفاضۀ سوم منجر خواهد شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

قتل سه نوجوان اسراییلی در نزدیکی های شهر الخلیل، علاوه بر آتش زدن به جنگ تازه ای در منطقه، واکنش افراطی یهودیان تندرو را نیز در اراضی اشغالی و شهرک های یهودی نشین به دنبال داشته است.

افراد وابسته به گروه های راست گرای یهودی، در پاسخ به قتل این سه اسراییلی، حملات زیادی را علیه فلسطینی ها آغاز کرده اند که از آن جمله می توان به قتل محمد ابوخضیر، نوجوان شانزده سالۀ فلسطینی اشاره کرد که زنده در آتش سوزانده شده است.

بر این رفتارهای خشونت آمیز و غیرانسانی، باید حملات نیروی نظامی اسراییل و بمباران غزه را نیز افزود.

انتشار خبر قتل این نوجوان فلسطینی، خشم فلسطینی های اراضی اشغالی را برانگیخته و از روز شنبه که پیکر سوختۀ این نوجوان یافت شده، جوانان فلسطینی بویژه در شهرهای عمدتا عرب نشین منطقۀ موسوم به مثلث جلیله، با سنگ به مصاف نیروهای نظامی اسراییل رفته اند. نزدیک به ۴۰ جوان فلسطینی در این درگیری ها توسط پلیس اسراییل دستگیر شده اند.

شش یهودی مظنون به دست داشتن در قتل این نوجوان فلسطینی دستگیر شده اند ولی این امر نیز نتوانسته است به کاهش درگیری و خشونت بیانجامد.

دولت اسراییل در این میان، نه تنها از شدت تهدیدهای خود علیه غزه و فلسطینی ها نکاسته، بلکه بر میزان عملیات بمباران نوار غزه افزوده است که تاکنون منجر به مرگ دست کم ده نفر شده است که هفت نفر از آنها عضو حماس بوده اند.

اسراییل می گوید اهدافش را از میان پایگاههای حماس انتخاب کرده و این حملات در پاسخ به راکت اندازی های حماس صورت می گیرد اما مسوولان حماس می گویند در میان قربانیان این بمباران ها، غیرنظامیان نیز دیده می شوند و پرتاب راکت به سوی خاک تحت کنترل اسراییل در پاسخ به بمباران هاست.

مارک رگو، سخنگوی دولت اسراییل می گوید: “حماس یک گروه تروریست است که باید از بین برود. در حال حاضر، اسراییل سعی می کند که در رابطه با غزه، مرزها را آرام نگاه دارد اما مشکل این است که حماس، نمی گذارد این اتفاق بیافتد. طی سه هفتۀ گذشته، بیش از صد و پنجاه راکت از سوی غزه به اسراییل پرتاب شده است. بدیهی است که ما در مقابل این حرکات از مردم خودمان محافظت کنیم.”

حماس نیز که تاکنون هیچ گونه مسوولیتی در ارتباط با قتل سه نوجوان اسراییلی به عهده نگرفته، با اتکا به احساسات ضد اسراییلی هواداران خود در غزه، قول داده است که انتقام قربانیان فلسطینی را بگیرد و منطقه را برای اسراییل به جهنم تبدیل کند.

مشیر مصری، سخنگوی حماس بر حمایت مردم فلسطینی از عملیات مقاومت تاکید می کند و می گوید: “هر گونه جنگی در غزه، درهای جهنم را به روی اشغالگران باز خواهد کرد و حماس به پشتیبانی مردم، آرام نخواهد نشست.”

اسراییلی های افراط گرا، حملات خود به فلسطینی ها را عملیات “بهایی که باید بپردازند“، نامگذاری کرده اند اما سازمان های ضد جنگ و گروه های اسراییلی طرفدار صلح نیز بیکار ننشسته اند. صدها نفر از فعالان صلح طلب اسراییلی با تجمع در میدان اصلی شهر تل آویو که توسط سازمان “ هم اکنون، صلح” ترتیب داده شده است، با اعتراض به رفتار نژادپرستانه علیه اعراب و فلسطینی ها، با شعارهای “ نه به انتقام” و “نه به جنگ” از دولت اسراییل خواستند با توقف تهدید فلسطینی ها، به شرایط بحرانی که از چند هفته پیش آغاز شده، پایان دهد.

در برابر این فریادها، علیرغم آنکه بنیامین نتانیاهو گفته است که به عملیات نظامی گسترده علیه حماس متوسل نخواهد شد، طیف عظیمی از سیاستمداران راست اسراییل خواهان یک حملۀ عظیم و همه جانبه به غزه هستند. برخی دیگر نیز، طالب یک عملیات نظامی محدود علیه مواضع حماس در غزه هستند. هر کدام از این دو گزینه که توسط دولت اسراییل انتخاب شود، آتش جنگ و نفرت را در منطقه شعله ورتر خواهد کرد.

شاید به همین دلیل است که فعالان صلح در منطقه با نگرانی از احتمال شروع انتفاضۀ سوم سخن می گویند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن ۸ نظامی اسرائیلی در جنوب غزه؛ جنجال بر سر قانون معافیت از خدمت حریدی‌ها بالا می‌گیرد

گالانت فرانسه را به اتخاذ «سیاست‌های خصمانه» در قبال اسرائیل متهم کرد

جزئیات عملیات آزادسازی گروگان‌ها؛ چگونه نیروهای ویژه ارتش اسرائیل به عمق غزه نفوذ کردند؟