Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«مداخله نظامی فرانسه در آفریقای مرکزی طولانی و پرهزینه است»

«مداخله نظامی فرانسه در آفریقای مرکزی طولانی و پرهزینه است»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ارتش فرانسه در پی دریافت مجوز از سوی سازمان ملل وارد جبهه جنگ جدیدی در آفریقا شد.

این دومین مداخله نظامی فرانسه در آفریقا در سال جاری میلادی است که نخستین آن در ژانویه، اولین ماه سال در کشور مالی و دومین مداخله در ماه دسامبر جاری در آفریقای مرکزی است. اما اهداف اصلی ارتش فرانسه چیست؟ در این باره سوفی دسجاردن مدیر بخش فرانسوی یورونیوز با فرانسوا سودان تحلیلگر سیاسی گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: ابتدا برای درک بهتر این موضوع باید دلیل هرج و مرج ماههای اخیر در آفریقای مرکزی را دریابیم، آیا نابسامانیها در پی سقوط رییس جمهوری بوزیزه رخ داد یا اینکه ریشه آن در دیگر بحرانهای این کشور است؟

بحران در این کشور به دهه شصت میلادی و حکمرانان نالایق باز می گردد. این بحران پس از مرگ مشکوک پدر استقلال این کشور بارتلمی بوگاندا و استقلال این کشور فقیر آغاز شد. این بحران ریشه اصلی تمامی بحرانهای حال حاضر در این کشور است. از آنزمان تا امروز تنها دولتمردان فاسد و بی لیاقت در این کشور به قدرت رسیدند. با این حال یادآوری می کنم که این پنجمین مداخله نظامی فرانسه در این کشور آفریقایی با وجود فرسنگها فاصله بین دو کشور است. مداخله ای که به جرات می توان آنرا برای دو کشور حیاتی دانست.

یورونیوز: اختلاف این مداخله نظامی با اتفاقی که در مالی افتاد چیست؟

در نگاه اول تصویر متفاوتی از فرانسه می دهد. از نسل کشی در این کشور آفریقایی سخن راندیم که البته این کلمه بدرستی اتفاقات حال حاضر در آفریقای مرکزی را بیان نمی کند. باید در توصیف اتفاقات این کشور با دقت بیشتری صحبت کنیم. چرا که افکار عمومی مسایل را بخوبی می داند. تفاوت دوم در اینست که فرانسوی ها در مقابل چه گروهی وارد جنگ شده اند. در مالی ارتش با اکمی و دیگر شعبات القاعده در افریقا می جنگید، امروز اما داستان متفاوت است این کشور همزمان با سلکا و مخالفانش می جنگد. نظامیان فرانسه ناگزیر وارد دو نبرد همزمان شده اند. سومین تفاوت هم پاسخ به این سوال است که چه گروهی قدرت را در دست خواهد گرفت؟ در مالی آسان بود چرا که سیاسیون با تجربه در این کشور وجود داشتند. انتخابات بسرعت برگزار شد و اما آفریقای مرکزی از تمامی این امکانات بی بهره است.

یورونیوز: فرانسه همچنین با انتقاد از رییس جمهوری فعلی وی را نالایق دانسته، با توجه به این مساله، آیا مداخله نظامی فرانسه در این کشور برای خاتمه قتل عام است یا تمام توجهات به سقوط دولت فعلی مربوط می شود؟

قطعا هر دوی اینها مورد توجه هستند. باید ماموریت بشردوستانه در این کشور انجام شود و همزمان باید مقدمات انتخابات پیش از موعد را فراهم کرد. باید سازمان ملل و اتحادیه کشورهای آفریقایی در این جنگ مداخله کنند. باید با کشورهای همسایه گفتگو صورت بگیرد و بعد از آن تصمیمی اساسی برای حل بحران در این منطقه گرفته شود.

یورونیوز: اثرات تعهد فرانسه در مداخله نظامی در این کشور برای کشورهای همسایه چیست، نیروهای مقاومت در این کشور چه نقشی خواهند داشت؟ و در مورد متهمان به جنایات جنگی مثل جوزف کنی در اوگاندا چه اتفاقی خواهد افتاد.

ترس بزرگ نه تنها فرانسه بلکه رهبران کشورهایی چون کامرون، جمهوری دمکراتیک کنگو و چاد به عنوان همسایه آفریقای مرکزی اینست که این منطقه بدل به مرکز جنگ و بحران در آفریقا شود به گروههایی تندرویی چون بوکوحرام، قدرت سوء استفاده از شرایط را بدهد.

این نکته اول است که باعث بی ثباتی در این منطقه خواهد شد. فرانسه منافع اقتصادی نیز در آفریقای مرکزی خواهد داشت. نباید اورانیوم این کشور را فراموش کرد. مشکل اینجاست که باید برای یک مداخله نظامی طولانی و پرهزینه آماده شد.

یورونیوز: با توجه به مداخله نظامی در مالی و دومین مداخله نظامی امسال در آفریقا آیا فرانسه بنوعی بدل به ژاندارم منطقه نخواهد شد؟

دقیقا درست اشاره کردید، نکاتی زیادی هست که فرانسه باید به آن توجه کند. دیدیم که فرانسوا اولاند دیروز به بانگی رفت، بدون اینکه مجوزی از دولت مرکزی بخواهد. می بینیم که ارتش فرانسه حاضر در این کشور از منافع گروهی خاص که به فرانسه وابسته اند حمایت می کند. اینها همه برای فرانسه خطرناک است و خود، یک دام محسوب می شوند. هدف از مداخله نظامی می تواند بسرعت فراموش شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون در مراسم تدفین سربازان کشته شده در مالی: آنها برای ما جان باختند

سیزده سرباز فرانسوی در برخورد دو هلی‌کوپتر در مالی کشته شدند

زنانه‌ترین ارتش‌های جهان کدامند؟