سیزده سرباز فرانسوی در برخورد دو هلی‌کوپتر در مالی کشته شدند

سیزده سرباز فرانسوی در برخورد دو هلی‌کوپتر در مالی کشته شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیزده سرباز فرانسوی در برخورد دو هلی‌کوپتر در مالی کشته شدند

آگهی

کاخ الیزه روز سه‌شنبه با انتشار بیانه‌ای اعلام کرد که ۱۳ نظامی فرانسوی که در «عملیات برخان» مشارکت داشتند در اثر برخورد دو هلیکوپتر در «مالی» جان باختند.

عملیات برخان، عملیاتی نظامی ارتش فرانسه در مبارزه با گروه‌های اسلامگرا در منطقه ساحل و صحرای آفریقاست که از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شده است.

الیزه گفته است که حادثه دوشنبه شب در کادر «عملیات برخان» رخ داده است که با حضور ۴۵۰۰ نظامی در منطقه ساحل صورت می گیرد. بر اساس بیانیه ارتش فرانسه، سربازن فرانسوی بر اثر برخورد دو هلیکوپتر از نوع «تایگر» و «کوگار» کشته شده اند.

در بیانیه کاخ الیزه آمده است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه حمایت و اعتماد کاملش را از نیروی های نظامی فرانسه اعلام کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین با انتشار توئیتی با اشاره به این حادثه نوشته است: «این ۱۳ قهرمان فقط یک هدف داشتند و آن همانا حفاظت از ما بود. من در برابر درد و رنج نزدیکان و رفقایشان سر تعظیم فرو می آورم»

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه فرانسه نیز با انتشار توئیتی با اشاره به اینکه ۱۳ قربانی این حادثه در «ماموریت شان علیه تروریسم اسلامی» جانشان را از دست دادند، نوشته است که «همه ما باید بی نهایت قدردان آنها باشیم.»

هنوز هیچ اطلاعاتی درباره چرایی این حادثه منتشر نشده و تحقیقات در این مورد آغاز شده است.

این حادثه یکی از سنگین‌ترین تلفات ارتش فرانسه از زمان حمله به هتل دراکار در بیروت در سال ۱۹۸۳ به شمار می رود که در جریان آن ۵۸ نظامی فرانسوی کشته شدند.

در آخرین حادثه از این نوع، دو هلی‌کوپتر مدرسه نیروی زمینی در جنوب فرانسه با یکدیگر برخورد کردند که در جریان آن ۵ نفر کشته شدند.

از آغاز عملیات‌ نظامی فرانسه در ساحل در سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون و با کشته شدن این ۱۳ نفر، شمار نظامیان فرانسوی جان‌باخته در این منطقه به ۳۸ نفر می‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو نظامی فرانسوی در جریان حمله به خودروی گشتی این کشور در مالی کشته شدند

«مداخله نظامی فرانسه در آفریقای مرکزی طولانی و پرهزینه است»

چرا بوتسوانا آلمان را به فرستادن ۲۰ هزار فیل تهدید کرده است؟