Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اندی ماری و پایان انتظار ۷۷ ساله در ویمبلدون

اندی ماری و پایان انتظار ۷۷ ساله در ویمبلدون
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش از فرنگیس محبی در محل مسابقات

یکی از بزرگترین رویدادهای ورزش بریتانیا یکشنبه در سنتر کورت ویمبلدون رقم خورد. اندی ماری در روز هفتم ماه هفتم سال، به ۷۷ سال انتظار یک ملت پایان داد و جام ویمبلدون، قدیمی ترین گراند اسلم جهان، را به مردم بریتانیا بازگرداند. آخرین بار فرد پری انگلیسی در سال 1936 میلادی قهرمان ویمبلدون شده بود.

شدت شادی در میان جمعیت ویمبلدون و فریادهای «ماری ماری» در زمین پانزده هزارنفری سنترکورت غوغا می کرد. زمانی که در چهارمین تلاش اندی ماری برای امتیاز قهرمانی توپ جوکوویچ به تور خورد، زمین ویمیلدون با هیجان جمعیت به لرزه در آمد.

هزاران بریتانیایی و هواداران دیگر ماری که سه روز در محوطه ویمبلدون صف کشیده بودند، به امید آنکه بتوانند در تپه ویمبلدون یا هنمن هیل شاهد هنرنمایی بازیکن محبوبشان اندی ماری باشند، در این شادی همراه شدند.

چهره های سرشناس سیاسی، ورزشی و هنری ازجمله دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، اد میلیبند رهبر حزب کارگر، تومیسلاو نیکولیچ رییس جمهوری صربستان، الکس سالموند وزیر اعظم اسکاتلند و همچنین برادلی کوپر از ستارگان هالیوود، جایگاه سلطنتی را برای تشویق اندی ماری اشغال کرده بودند. الکس سالموند که برای استقلال اسکاتلند تلاش می کند، پس ار پیروزی اندی ماری با شیطنت و بر خلاف قوانین ویمبلدون پرچم اسکاتلند را پشت سر دیوید کامرون به حرکت در آورد.

اندی ماری که در فینال سال گذشته ویمبلدون با بدبیاری در برابر راجر فدرر قهرمان سوئیسی هفت دوره ویمبلدون از این مقام باز ماند، این بار یکی از بهترین بازی های تنیس تمام عمرش را ارائه داد. ماری آگاه از استقامت جسمی و ذهنی جوکوویچ از آغاز نشان داد که مرد میدان است و فرصت نفس کشیدن و فکر کردن را از جوکوویچ یکی از کاملترین بازیکنان جهان گرفت بطوریکه در اولین امتیاز گیم اول در یک رالی 26 ضربه در گرمای 30 درجه ویمبلدون رد و بدل شد.

در مقابل جوکوویچ بهترین بازیکن دوسال گذشته تنیس جهان و قهرمان شش گرانداسلم نتوانست از فرصت هایش بدرستی استفاده کند. در مسابقه ای که یازده بار ایندو بازیکن سرو یکدیگر را شکستند، جووکویچ از سیزده شانس شکست سرو ماری در طول سه ست تنها چهار سرویس گیم او را امتیاز خود کرد. در مقابل ماری از هفده موقعیت شکست سروهای جووکویچ هفت سرویس گیم او را به خود اختصاص داد که تعیین کننده سرنوشت این رقابت با نتیجه 6-4,7-5, 6-4 بود.

در گیم آخر سرویس گیم ماری برای کسب مقام قهرمانی که دوازده دقیقه طول کشید، جوکوویچ که خستگی و لرزش در اعصاب ماری را حس کرده بود آخرین تلاش های خود را کرد و با وجود مقابله شجاعانه با سه امتیاز قهرمانی ماری نتواست بر اراده مطلق و قدرت او غلبه کند و با اصابت توپ برگشتش به تور، پس از سه ساعت و نه دقیقه ، اندی ماری 26 ساله اسکاتلندی قهرمان ویمبلدون شد.

در هجده دیدار قبلی این دو بازیکن، نواک جووکویچ با یازده پیروزی، بر ماری برتری داشت. طولانی ترین رقابت بین ماری – جوکوویچ در مرحله نیمه نهایی گراند اسلم سال 2012 استرالیا بود، که پس از پنج ساعت رقابت فرساینده با پیروزی جوکوویچ پایان یافت. جووکویچ برخلاف انتظار که فرض می شد خستگی ناشی از این بازی پنج ساعته نیرویی برای مسابقه فینال نداشته باشد، در مسابقه فینال هم دررقابتی شش ساعته در برابر رافائل نادال رقیب سرسخت اسپانیایی استقامت کرد و قهرمان جام استرالیا شد. در ویمبلدون هم مسابقه نیمه نهایی جوکوویچ در برابر دل پوترو آرژانتینی که چهار ساعت و چهل دقیقه ادامه داشت تعیین کننده سرنوشت او در فینال نبود. رکورد بازی های جوکوویچ نشان میدهد که استقامت جسمی او بیش از آن است که خستگی ناشی ار یک بازی چهار ساعته باعث باخت او در بازی بعدی و آنهم فینال ویمبلدون شود.

این قهرمانی برای ایوان لندل قهرمان چک هشت گراند اسلم و مربی یکسال گذشته ماری شیرین بود. لندل با دستیابی به جام قهرمانی سه گراند اسلم آمریکا، 2 استرالیا و 3 رولاند گاروس فرانسه هیچوقت موفق به کسب مقام قهرمانی ویمبلدون نشد و شاید آرزوی دیرینه خود را در شاگردش برآورده کرد. اندی ماری در کنفرانس مطبوعاتی پس از ابراز خوشحالی از این پیروزی در مورد ایوان لندل گفت: “سماجت و پافشاری های لندل بیشترین سهم را در این موفقیت دارد بخصوص که در بعضی مواقع، کار کردن با من آسان نیست.”

بدین ترتیب، اندی ماری پس ازکسب قهرمانی گراند اسلم آمریکا و مدال طلای المپیک لندن به مهمترین مقام قهرمانی خود یعنی جام ویمبلدون هم رسید. اما در رده بندی جدید جهانی نواک جوکوویچ با وجود شکست بعلت فاصله زیاد نفر اول جهان خواهد ماند.

از نکات مهم این دوهفته ویمبلدون، خروج رافائل نادال برای اولین بار در مسابقات یک گراند اسلم در دوراول و راجر فدرر قهرمان هفت دوره ویمبلدون در دور دوم، عدم صعود بازیکنان آمریکایی در قسمت مردان انفرادی به دور سوم از تاریخ پیدایش گراند اسلم ها، خروج سرینا ویلیامز قهرمان جهان و مدافع عنوان قهرمانی ویمبلدون در دور چهارم و کسب مقام قهرمانی طلایی از سوی مایکل و باب برایان برادران دوقلوی آمریکایی در تاریخ مسابقات دوبل است.

بدین ترتیب، ویمبلدونی که بدترین آغاز را داشت، بعنوان تاریخی ترین ویمبلدون ثبت شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نواک جوکوویچ برای دهمین بار قهرمان مسابقات گرنداسلم تنیس ملبورن شد

آزادی ستاره سابق تنیس جهان از بند؛ بوریس بکر از بریتانیا اخراج می‌شود

نواک جوکوویچ برای هفتمین بار فاتح مسابقات تنیس ویمبلدون شد