«شارلی اِبدو» و کاریکاتورهای پیامبر اسلام؛ تصاویر مجله و دادگاه متهمان

ویدیوها. «شارلی اِبدو» و کاریکاتورهای پیامبر اسلام؛ تصاویر مجله و دادگاه متهمان

مجله فکاهی فرانسوی «شارلی اِبدو» در شماره جدیدش بار دیگر کاریکاتورهای پیامبر اسلام را منتشر کرد و همزمان جلسات دادگاهی ۱۴ متهم در پرونده حمله مرگبار پنج سال پیش به دفتر این مجله روز چهارشنبه ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) در پاریس آغاز شد. به دستور یک دادستان ارشد فرانسه برای نخستین‌بار و به ‌منظور ثبت برای آیندگان تمام جلسات دادگاه فیلم‌برداری خواهد شد. چهارده متهم این پرونده مظنون به همکاری با عاملان حملات ژانویه ۲۰۱۵ میلادی یا پشتیبانی تدارکاتی از آنها هستند؛ حملاتی که در طی سه روز ۱۷ کشته برجای گذاشت. دو برادر به نام شریف و سعید کواشی، ۷ ژانویه ۲۰۱۵ با این باور که کارکنان «شارلی اِبدو» با انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام به مسلمانان توهین کرده‌اند، روزنامه‌نگاران و پرسنل دفتر این هفته‌نامه طنز را به رگبار گلوله بستند، ۱۲ نفر را کشتند و گریختند.«شارلی اِبدو»‌ با بازنشر کاریکاتورهای بحث‌برانگیزش از پیامبر اسلام، از رویکرد خود دفاع کرد. به ‌جز معدودی از رسانه‌های راستگرا هیچ یک از نشریات عمدهٔ فرانسه در مطالبی که به این مناسبت نوشتند این کاریکاتورها را بازنشر نکردند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با محکوم کردن تصمیم مجله «شارلی اِبدو» به بازنشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام گفت: «برخلاف اقدام موهنی که توسط این مجله انجام شده، آزادی بیان، ارزش والایی است که باید به شکل سازنده‌ای در جهت همزیستی مسالمت آمیز نوع بشر و تفاهم بیشتر میان ادیان به کار گرفته شود.»

مجله فکاهی فرانسوی «شارلی اِبدو» در شماره جدیدش بار دیگر کاریکاتورهای پیامبر اسلام را منتشر کرد و همزمان جلسات دادگاهی ۱۴ متهم در پرونده حمله مرگبار پنج سال پیش به دفتر این مجله روز چهارشنبه ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) در پاریس آغاز شد. به دستور یک دادستان ارشد فرانسه برای نخستین‌بار و به ‌منظور ثبت برای آیندگان تمام جلسات دادگاه فیلم‌برداری خواهد شد. چهارده متهم این پرونده مظنون به همکاری با عاملان حملات ژانویه ۲۰۱۵ میلادی یا پشتیبانی تدارکاتی از آنها هستند؛ حملاتی که در طی سه روز ۱۷ کشته برجای گذاشت. دو برادر به نام شریف و سعید کواشی، ۷ ژانویه ۲۰۱۵ با این باور که کارکنان «شارلی اِبدو» با انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام به مسلمانان توهین کرده‌اند، روزنامه‌نگاران و پرسنل دفتر این هفته‌نامه طنز را به رگبار گلوله بستند، ۱۲ نفر را کشتند و گریختند.
«شارلی اِبدو»‌ با بازنشر کاریکاتورهای بحث‌برانگیزش از پیامبر اسلام، از رویکرد خود دفاع کرد. به ‌جز معدودی از رسانه‌های راستگرا هیچ یک از نشریات عمدهٔ فرانسه در مطالبی که به این مناسبت نوشتند این کاریکاتورها را بازنشر نکردند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با محکوم کردن تصمیم مجله «شارلی اِبدو» به بازنشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام گفت: «برخلاف اقدام موهنی که توسط این مجله انجام شده، آزادی بیان، ارزش والایی است که باید به شکل سازنده‌ای در جهت همزیستی مسالمت آمیز نوع بشر و تفاهم بیشتر میان ادیان به کار گرفته شود.»

تازه‌ترین ویدیو