گشت‌وگذار در پارک ملی ازبکستان

گشت‌وگذار در پارک ملی ازبکستان
Copyright euronews
نگارش از Galina Polonskayaیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تیان‌شان مجموعه رشته‌کوهی در آسیای مرکزی است که از تاشکند، پایتخت ازبکستان تا فاصلهٔ ۲۹۰۰ کیلومتری به‌سوی شرق امتداد دارد.

آگهی

 رشته‌کوه‌های غربی تیان‌شان، به‌خاطر تنوع گونه‌های زیستی و مناظر بسیار بدیع‌شان، سال ۲۰۱۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفتند.

در برنامهٔ گشت‌وگذار با گرگوری تربیسفسکی، کوهنورد محلی به مسیرپیمایی پیرامون یکی از قله‌های غربی تیان‌شان، یعنی قلهٔ مالی چیمگان می‌رویم. در طول مسیر ، درختان آرکا دیده می‌شوند که درختانی چند صدساله که تنها در هوای پاک کوهستانی می‌رویند و هرسال بیش از چند سانتی‌متر رشد نمی‌کنند.

دریاچهٔ سد چارواک در این منطقه واقع شده و ساحل آن حدود یکصد کیلومتر درازا دارد. می‌توان در آن قایق‌رانی کرد یا جت‌اسکی سوار شد. سه رودخانه به چارواک می‌ریزند و سد آن در سال ۱۹۷۰ به‌منظور راه‌اندازی نیروگاه و تأمین برق تاشکند تأسیس شده. این منطقه‌ تنها چند ساعت با ماشین از تاشکند فاصله دارد.

پاول نوویک، پژوهشگر محلی غار «آب‌ رحمت» را در نزدیک دریاچهٔ سد نشان می‌دهد، محلی که باستان‌شناسان آن را در دهه ۱۹۶۰ کشف کرده‌اند. یافته‌های باستانشناسی نشان می‌دهد که از حدود ۵۰ هزار سال پیش بشر پیشاتاریخی در این منطقه زندگی می‌کرده.

در پایان، می‌توان در رستورانی بر بلندای کوه و در ارتفاع ۲۲۹۰ متری از سطح دریا، یک سالاد مقوی محلی خورد که با سبزیجات کوهستان تهیه شده و برای پیاده‌روی‌های طولانی مفید است. این نقطه مرتفع‌ترین نقطهٔ ازبکستان و آسیای میانه است که می‌توان در آن شامی دلچسب را با تماشای مناظر شگفت‌انگیز همراه کرد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

ترمیم خانه‌های قدیمی و بام‌های گالی‌پوش برای تقویت گردشگری در ژاپن

احیای هاکی روی یخ در ازبکستان پس از چهار دهه

مرور تاریخ برده‌داری با سفر خانوادهٔ آمریکایی-آنگولایی به سرزمین اجدادی