Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جذابیت‌های پنهان سیبری؛ از یخبندان تا کوره‌های داغ

جذابیت‌های پنهان سیبری؛ از یخبندان تا کوره‌های داغ
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چقدر با سیبری و جاذبه‌های گردشگری کمتر شناخته شده این منطقه گسترده آشنا هستید؟

آگهی

کشف سیبری هدف برنامه Follow Up, Siberia است که شرکت روسی «نورنیکل» در آستانه برگزاری مسابقات زمستانی دانشجویان ۲۰۱۹ آن را تهیه کرده است.

در این برنامه گردشگران از ملیت‌های مختلف می‌توانند با سفر به سیبری جاذبه‌های گردشگری ناشناخته این سرزمین گسترده در بخش آسیایی روسیه را کشف کنند.

در اولین سفری که این کمپانی ترتیب داده‌است،‌ هفت گردشگر از هفت کشورصربستان،‌ مصر،‌ فنلاند،‌ لبنان،‌ کانادا،‌ هند در اواخر ماه مه به نورلیسک سفر کرده‌اند. سیبری با شگفت انگیز و حیرت آور برف در بهار و خورشید نیمه‌شب از مهمانان خود استقبال می‌کند.

میلوش پتروویچ اهل صربستان می‌گوید:‌ «. در سیبری واقعا زمستان است. اولین بار است که در زندگی‌ام از نزدیک گوزن شمالی می بینم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گردشگران پس از بازدید از موزه ماموت‌ها به ذخیره‌گاه طبیعی «پوتورانا» (Putorana Natural Reserve) می روند که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

ریموند از کانادا آمده است و می‌گوید: «من از جاهای خاص و منحصر به‌فرد خوشم می‌آید. سیبری از نظر من جام مقدس چیزهای منحصر به فرد است. هدفم از این سفر شکستن کلیشه‌هایی است که درباره سیبری وجود دارد: می‌گویند سرد است،‌ گسترده وسیع است،‌ اینجا هیچ کار نمی‌توان انجام داد. من می‌خواستم به مردم نشان بدهم این‌طور نیست مثلا من نمی‌دانستم نورلیسک انقدر بزرگ است. »

گردشگران شانس این را داشتند تا یکی از شگفت انگیزترین معدن‌های رو باز دنیا دیدن کنند:‌ معدن روباز زاپولیارنی (Zapolyarny). عمق آن ۴۲۰ متر و طول مسیر آن ۳۰ کیلومتر است و ضمن اینکه تونل‌های زیرزمینی ۴۱ کیلومتر دیگر هم به این طول اضافه شود.

Euronews
معدن روباز زاپولیارنی به عمق ۴۲۰ متر و طول ۳۰ کیلومترEuronews

از یخبندان تا کوره‌های داغ نیروگاه مس

مقصد بعدی مسافران ما نیروگاه نورنیکل است که در سال ۱۹۴۹ در مدار شمالگان ساخته شده است. گردشگران ما در اینجا چیزهای جدیدی درباره تاریخچه شهر نورلیسک یاد می‌گیرند.

آن از فنلاند یکی از هفت گردشگر می‌گوید: «فرصت نادری در اختیارم قرار گرفت که توانستم به اینجا بیایم .اولین بار است که در زندگی‌ام فرایند آلیاژسازی را از نزدیک می‌بینم. خیلی هیجان انگیز است.»

شهر دودینکا،‌ مرکز شبه جزیره «تایمیر» در یکصد کیلومتری نورلیسک، مقصد بعدی هفت ماجراجو است. آنها در اینجا مهمانان افتخاری مسابقات کرلینگ هستند و پس از تماشای مسابقات،‌ از یکی از بهترین کرلینگ‌بازهای جهان که فقط ۱۵ سال سن دارد،‌ این ورزش را یاد می‌گیرند.

مسافران ما فرادی آن روز، در یک مسابقه کرلینگ شرکت می‌کنند. دو نفر از آنها برنده مدال نقره می‌شوند.

برای ویکرام که از هند به سیبری آمده است،‌ این ورزش خیلی جدید است. او می‌گوید: «برای اولین بار است کرلینگ بازی می‌کنم در هند این ورزش رایج نیست،‌ چون در هند برف و یخبندان نداریم. از کرلینگ بازی در اینجا لذت می‌برم.»

Euronews
نیروگاه مس نورنیکلEuronews

آشنایی با فرهنگ بومیان «تایمیر» و سفر به اعماق زمان

هفت ماجراجو در آخرین بخش سفر خود،‌ طی مراسمی با فرهنگ مردم شبه جزیره «تایمیر»‌ آشنا می‌شوند. این مراسم بر پایه تاریخچه و افسانه‌های مردم این شبه‌جزیره در شمالی‌ترین نقطهٔ اوراسیا در شمال مرکزی سیبری،‌ برگزار می‌شود.

شرکت در این مراسم برای گردشگرانی که از فرهنگ‌ها و کشورها مختلف جهان به اینجا آمده‌اند،‌ سفر در زمان است. میلوش از صربستان می‌گوید: « شرکت در این مراسم خیلی جالب است احساس می‌کنم به دل قرون سفر کردم.»

Euronews
گردشگران طی مراسمی با فرهنگ مردم شبه جزیره «تایمیر»‌ در شمالی‌ترین نقطهٔ اوراسیا در شمال مرکزی سیبری آشنا می‌شوندEuronews

هر کدام از مسافران ما بعد از بازگشت به خانه،‌ سفیر سیبری در بازی‌های زمستانی دانشجویان ۲۰۱۹ خواهند بود. بیست و نهمین دوره این رقابت‌ها سال آینده میلادی در «کراسنویارسک» برگزار خواهد شد.

برای محمود که از مصر آمده سفر به سیبری تجربه‌ای منحصر به فرد است. او می‌گوید: «سیبری از کشور خیلی من دور است و بسیار بسیار زیبا ؛ یکی از زیباترین جاهایی است که در تمام زندگی‌ام دیده ام.»

جرج از لبنان بیش از همه برخورد و رفتار مردم سیبری خوشش آمده است. او می‌گوید: «اینجا پر از انرژی است،‌ برخورد مردم دوستانه مردم فوق العاده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارت پستال از گرجستان؛ سفر به هزارتوی غار پرومته

کارت پستال از نخجوان آذربایجان؛ آرامگاه مؤمنه خاتون

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه